18 tipov proti únave a vyčerpanosti

ako_sa_zbaviť_unavyÚnava dokáže pekelne znepríjemniť život. Vlastne ho aj úplne zničiť, ak prerastie do chronického štádia.V článku sa dozvieš najlepšie tipy, ako získať znovu energiu, výdrž a príčiny, prečo v priebehu života sa táto energia stratila.

1 tip Väčšina ľudí vie čo majú robiť, aby získali energiu a zahnali únavu, ale nerobia to. Potom prerastie tento stav do chronického štádia a majú dlhodobý problém, ktorého sa nezbavia. Môže za to pohodlnosť, lenivosť, neochota zmeniť svoj stav. Ak si myslíš, že únavu ti spôsobuje nejaká činnosť, skús ju obmädziť, zastaviť. Výsledok tvojho konania sa časom dostaví.

unava nedostatok spánku2 tip spánok neoklameš. Chodíš neskoro spať a skoro vstávaš ? Nič dobrého pre regeneráciu svalov. Stavy, kedy sa cítiš bez energie, sú časté. Môže za to krátky spánok.  Síce si nahováraš, že ti stačí 4-6 hodín spánku, no ak ráno ťa musí budiť budík a hneď ideš variť kávu, tak  trápenie sa len začína.

Vstávať do roboty treba .. no skús upraviť svoj režim pre samotné zobudenie, nie pri zazvonení budíka. Organizmus sa musí sám zobudiť …budík je len keby náhodou… Spánok má trvať 8 hodín, aby sa telo dobre regenerovalo pri tréningu. Odborníci tvrdia, že pre fungovanie stačí 6 hodín spánku.. lenže aké fungovanie ? pre dvíhanie 200 kg na mŕtvy ťah ?..to stačiť nebude…

Proteiny priamo od slovenského výrobcu

 

3 tip obmedz TV a PC a choď radšej von. V televízore nič dobrého nedávajú, iba  samé reklamy a z človeka to vysáva len energiu. Obzvlášť zlé je pozeranie TV pred spánkom. Skracuje to spánok, aj znižuje kvalitu spánku. Naopak, miesto odpočinku, zvyšuje únavu.  Síce nie rapídne, ale  krôčik po krôčiku, deň za dňom ukrajuje energiu z tvojho života.

4 tip Ak sa dostaví stav únava, tak rýchlejšie na teba príde stres a ten zasa prehlbuje stav únavy. Ak sa to cyklicky opakuje (pracovný týždeň),  dostaví sa depresia, chronická únava a ďalšie choroby. Stres je stav, kedy chceš byť všade inde, len nie v tomto čase  na tomto mieste , „už aby bolo potom “ .

Skús si prečítať knihy ako zvládať stres. Aj chlapci s 50 cm obvodom rúk zažívajú stres. Ide o to sa mu vysmiať do očí  a tento stav mysle nechať odísť..Stres vylučuje kortizol a ten požiera svaly, spôsobuje nezdravé priberanie  a to zasa spôsobuje únavu. Je to potom taký začarovaný kruh. Tu je pár tipov, ako zahnať stress a tým pádom aj únavu.

tipy_zahnat_unavu_vycerpanost

5. tip Zbav sa nadváhy. Organizmus,  ktorý je zaťažený prebytočným množstvom tuku, zaťažuje svoje vnútorné orgány, napríklad srdce a dostavujú sa únavové stavy. Navyše, priberanie je spôsobené nezdravými potravinami, ktoré tiež životnej energii nepridajú. Zlý spánok spôsobuje nadváhu, stres spôsobuje nadváhu  a všetky tieto negatívne faktory sa navzájom podporujú.

6. tip Cvičenie pomôže, ale nadmerné cvičenie môže byť dôvodom, prečo je tvoje telo unavené. Každý deň cvičiť ťažké drepy a mŕtve ťahy dokážu nakumulovať poriadne množstvo únavy. Kombinované cviky sú dobrou voľbou pre rast svalovej hmoty, no ak ich cvičíš s veľkou intenzitou tak často a intenzitu zvyšuješ, kumuluješ únavu. Tento stav môže vyústiť až do vyhorenia – pretrénovania.

ako_sa_zbaviť_unavy

Dobrá forma cvičenia je „active recovery„. Nielen že napomáha regenerácii svalov, ale tiež zmierňuje stav únavy. Jedná sa o ľahké cvičenia s 2-3 sériami, nízkou váhou, stredným až vyšším počtom opakovaní. Tiež pomáha zaradiť  deload v tréningu, kedy si telo odpočinie.

7. tip Jedlo dokáže dodať energiu, ale aj unaviť. Niektoré jedlá zahlcujú organizmus, resp znečisťujú tráviacu sústavu. Jedná sa o jedlá, ktoré sa v tráviacej sústave netrávia dobre, ale skôr hnijú, napríklad príliš veľa mäsa, trvanlivých potravín, rýchleho občerstvenia a pod… uberá na tvojej životnej energie. Síce sú to energeticky v kcal veľmi výdatné jedlá. Naopak, v tabuľkách energeticky menej výdatná zelenina dodá ľudskému telu veľa energie a nezahlcuje ho ako biela múka, mäso a podobne.

Ovocie je tiež na tom dobre. Osvedčilo sa najmä citrusové ovocie, aj obyčajné jablká sú dobré. Zo zeleniny si ľudia pochvaľujú cviklu, reďkovku, uhorku. Základom je mať farebný jedálniček z každého rožku trošku. Ak je tvoj organizmus zahltený, nie je od veci si dať očistnú kúru.

 

8. tip  Voda dokáže zahnať únavu, no jej nedostatok ju zavolá späť. Ak tvoja  strava obsahuje veľké množstvo soli, kávy a čaju, je dosť možné, že si dehydrovaný. Soľ totiž doslova lúhujú tekutiny z tela a kofeín v káve a v čaji pôsobí močopudne. Dobrý príjem tekutín je okolo 3-5 litrov denne. Voda je skvelá pre rast svalov a zamedzuje vyčerpanosti.unava detoxikacia hasici vycerpanost

 Ďalšie užitočné rady a tipy, ako sa zbaviť únavy a vyčerpanosti

Užitočné tipy, ktoré ti pomôžu získať energiu, zvýšiť výkonnosť  v práci, v tréningu, zvýšia regeneráciu.

9. tip Dostatok vitamínov  a minerálov  je nutný pre správny beh organizmu. Vyčerpanosť  aj po krátkej ľahkej práci môže byť znakom, že chýbajú práve vitamíny. Vitamíny B2, B3, B5, B6 C a minerály  jód a selén pomôžu proti chronickej únave a poruchám koncentrácie.Vitamíny vyhľadaj najprv v prírodnej forme.

10. tip Nič-nerobenie  prispieva k únave. Je rozdiel oddychovanie po práci, tréningu, no tiež je rozdiel nič nerobiť po ničnerobení… Ak máš sedavé zamestnanie, tak proti únave skús bojovať pohybom.

unava z prace

11.tip  Choroby a zlé funkcie orgánov spôsobujú únavu, alebo únava spôsobuje choroby a zlú funkciu orgánov ? Napríklad chudokrvnosť, znížená funkcia štítnej žľazy, cukrovka choré  obličky a pečeň, nebodaj rakovina spôsobujú vyčerpanosť nemohúcnosť. Takéto choroby sa ti dúfam vyhnú.

12. tip Zlozvyky ťa budú unavovať, fajčenie pitie alkoholu vyčerpáva energiu z tvojho tela. Aj keď v malom množstve sú prospešné, napríklad pohárik vínka je dobrý na regeneráciu CNS. Vo vyššej miere má alkohol devastačné následky na svaly a orgány, spôsobuje ich dehydratáciu a celkovo ich oslabí.

13. tip Rob to, čo ťa baví.. ak ťa nič nebaví máš problém! Ak cvičíš silové tréningy, tak dobré ďalšie koníčky sú pri ktorých si telo oddýchne, napríklad rybárčenie, šachy, rc modelárstvo, varenie… Možností je veľa, no pozeranie TV sa do týchto možností neráta, lebo vyčerpáva. Každý človek má svoje povinnosti, ale skús si nájsť pol hodinu denne na robenie aktivít, pri ktorých sa cítiš dobre, zaľuby.pracovna unava

14. tip Stretni sa s dobrými kamarátmi  a uvidíš ako sa v tebe prebudí energia. Samozrejme, v pri takomto stretnutí drž sa ďalej od alkoholu, aj keď jedno pivko je good..Tiež záleží, kde sa stretneš. Pomôcť môže aj disco, no lepšia je opekačka.

 

15. tip  Daj si predsavzatie, že každý deň skúsiš  niečo nové. Stereotyp spôsobuje vyčerpanosť. Je veľa možností ako to zmeniť. Nie je náhoda, že si pamätáš práve tie dni, ktoré neboli stereotypné. Skús objaviť miesta, kde to ešte celkom nepoznáš, ochutnaj nové jedlá.

16.tip  Keď nemôžeš behať, tak sa aspoň poprechádzaj. Dobrá prechádzka sa dá hodnotiť ako active recovery, zregeneruješ svaly a čerstvý vzduch ti zregeneruje myseľ. Prechádzku sa snaž situovať do prírody a prvé prechádzky by mali byť po rovine. Do kopca sú síce lepšie na kondičku, avšak ty sa potrebuješ zbaviť únavy. Prechádzky do kopca zaradíš neskôr, spolu s ľahkým behom. Možeš skúsiť nazbierať si šípky na šípkovy čaj.

17.tip Piť čaje, ktoré ti dodávajú energiu, napríklad čaj zo ženšenu, šípkový čaj, zelený čaj sú dobré. Majú však diuretické – odvodňujúce účinky. Treba mať dobrý pitný režim, potom čaje dobre fungujú na odstránenie únavy.

18.tip Suplemetny a výživové doplnky – použi,  keď už nič nepomáha, alebo chceš účinky proti únave zvýšiť. No skôr ako nejaké farmaceutické prášky s dočasným účinkom (a vedľajšími účinkami ) použi adaptogény. Vhodné adaptogény proti únave a vyčerpanosti na zvýšenie energie sú Schizandra čínská (Klanopraška čínská) Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum)Eleuterokok (Sibiřský ženšen) 

 

 

 

.

18 tipov proti únave a vyčerpanosti
5 (100%) 1 vote

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.