Ako si udržať kondíciu?

Každý z nás by chcel mať kondíciu v štyridsiatke ako v dvadsiatke. Roky však nezastavíme a musíme sa zmieriť s tým, že vekom naše telo prechádza výraznými zmenami.

Ideálny spôsob na udržanie telesnej kondície je pravidelný pohyb. Dnes máme oveľa väčšie možnosti ako pred pár rokmi. Fitness centrá alebo rôzne kurzy zamerané na cvičenie pohybového ústrojenstva nájdete dnes na každom kroku. Ak neobľubujete hromadné cvičenia a máte radšej domáce prostredie, zabezpečte si činkové závažia. Činky sú ideálne na domáce cvičenie.

 

Cvičte s činkami

 

Cvičenie s činkami nie je vôbec náročné. Samozrejme, že všetko záleží aj od času, ktorý investujete do cvičenia, ale aj od váhy činkových kotúčov. Ak si v začiatkoch cvičenia zvolíte ťažké činkové kotúče, ktoré ledva zdvihnete, skôr, či neskôr stratíte motiváciu a na cvičenie budete chcieť zabudnúť. Preto ak nechcete skončiť cvičenie skôr, ako ho začnete, vyberajte len ľahké činkové kotúče.

 

Venujte sa chôdzi

 

Okrem cvičenia s činkami sa udržíte v kondícii aj vďaka rýchlej chôdzi. Je to účinná, bezpečná a hlavne pohodlná metóda. Takáto aktivita je vhodná aj pre ľudí, ktorí trpia obezitou. Je finančne nenáročná, lebo nevyžaduje, aby ste mali predplatenú permanentku do fitness centra. Stačia vám pohodlné topánky a chodiť môže kdekoľvek.

 

Tip: Odporúčame vám pri chôdzi využívať aj trekingové palice, nakoľko tlmia nárazy na kĺby nôh, uľavujú chrbtici a pomáhajú pri stabilite v náročnejších terénoch. Mnohí si myslia, že trekingové palice sú na oštaru. Samozrejme sú, ale len vtedy, keď ich neviete správne používať. Ak viete, sú vynikajúcou a hlavne nenahraditeľnou pomôckou. Okrem trekingových palíc môžete pri chôdzi využívať závažia na behanie alebo praktické jednoručky. Pri pomalšej chôdzi si môžete dovoliť posilňovať aj ruky.

 

Pravidelne plávajte

 

Ak chcete byť neustále v kondícii, okrem chôdze a cvičeniu s činkami sa skúste povenovať aj plávaniu. Plávanie je aktivita, ktorej sa môžu venovať nielen mladí, ale aj starší ľudia s nadváhou. Plávanie vplýva na svalovú vytrvalosť, udržuje kondíciu a pomáha pri chudnutí. Ak máte problémy s pohybovým ústrojenstvom, bude pre vás plávanie najideálnejšie. Prospieva srdcu a zvyšuje kapacitu pľúc.

Hodnotenie článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.