Bill Pearl – aj vegetarián môže mať veľké svaly

Bill Pearl je unikátna kulturistická superstar, búrajúca dogmy o výžive pre veľké svaly. Je to jeden z najväčších kulturistov vegetariánov. Bill si zaslúži rešpekt nielen pre veľké svaly a tituly ktoré vyhral, ale pre životnú filozofiu ktorú si vybral. Jeho najvýraznejšie povahové vlastnosti sú skromnosť a úprimnosť.

Bill Pearl sa narodil v roku 1930 v Prinevill (Oregon). Jeho prvým dôležitým víťazstvom bola v roku 1953 Amateur Mr Universe súťaž, v ktorej porazil 23 rokov starého Seana Conneryho. Aktívne súťažil až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1971 po tom, čo vyhral Mr. Universe naposledy, ako hviezdy Frank Zane, Reg Park a Sergio Oliva. Pozoruhodné je, že Mr. Universe vyhral 4 krát v 18 ročnom rozpätí. V tej dobe to nemalo obdoby, bolo to obzvlášť cenné víťaztvo, pretože porazil hviezdy ako Sergio Oliva, Frank Zane, Reg Park.

 

Bol to prvý profesionálny kulturista, ktorý bol autorom kulturistických kníh, návodov a tréningov. Tiež bol výborný showman, bol prvý kto pózoval spolu s muzikou. Tiež mal rád strongmanské exhibície pre pobavenie publika.

bill-pearl-kulturista-vegan

Je autorom populárnej knihy: Buď Silnejší : Silový tréning pre mužov a ženy, ktorej sa predalo cez 350,000 kópií v Spojených štátoch a bola preložená do ďalších štyroch jazykoch, vrátane čínštiny.

Jeho kniha: Kľúče k vnútornému vesmíru, je ešte dodnes považovaná za „povinné čítanie “ pre kulturistov. Obsahuje 1500 posilňovacích  cvikov a váži vyše 2 kg. Obľúbili  si ju  profesionálny športovci, tréneri a samozrejme  kulturisti a predalo sa jej viac ako 60.000 výtlačkov.

Pearl sa stal vegetariánom vo veku 39 rokov a je najznámejší vegetariánsky kulturista. Billova strava je lakto-ovo vegetariánska, čo znamená, že povoľuje vajcia a mliečne výrobky.

V roku 1980 Pearl slúžil ako poradca, tréner a tréningový partner na mnohých špičkových športovcov. S pomedzi nich najznámejší je Mr. Olympia, Chris Dickerson

Bill Pearl-zivotopis-vegetarian-kulturistaSúťažné úspechy a ocenenia za športový prínos:

 • 1952 Mr. San Diego, 3rd place (San Diego, California)
 • 1952 Mr. Oceanside (Oceanside, California)
 • 1953 Mr. Southern California (Los Angeles, California)
 • 1953 Mr. California (Los Angeles, California)
 • 1953 A.A.U., Mr. America (Indianapolis, Indiana)
 • 1953 N.A.B.B.A., Mr. Universe Amateur (London, England)
 • 1956 Mr. U.S.A., Professional (Los Angeles, California)
 • 1956 N.A.B.B.A., Mr. Universe, Professional, Tall Man’s Class (London, England)
 • 1961 N.A.B.B.A., Mr. Universe, Professional (London, England)
 • 1967 N.A.B.B.A., Mr. Universe, Professional (London, England)
 • 1971 N.A.B.B.A., Mr. Universe, Professional (London, England)
 • 1974 W.B.B.A., World’s Best-Built Man of the Century (New York, New York)
 • 1978 Entered into W.B.B.A., Hall of Fame (New York, New York)
 • 1978 Elected the I.F.B.B. National Chairman of the Professional Physique Judges Committee (Acapulco, Mexico)
 • 1988 Entered into Pioneers of Fitness Hall of Fame
 • 1992 Entered into Gold’s Gym Hall of Fame
 • 1994 Guest of Honor of the Association of Oldetime Barbell & Strongmen 12th Annual Reunion
 • 1994 Entered into The Joe Weider Hall of Fame
 • 1995 A.A.U. Lifetime Achievement Award
 • 1995 Oscar Heidenstam Foundation Hall of Fame
 • 1996 American Powerlifters Federation Hall of Fame
 • 1997 International Chiropractors Association Sports & Fitness Man of the Year
 • 1999 I.F.B.B. Hall of Fame Inductee
 • 2000 Spirit of Muscle Beach Award
 • 2001 World Gym Lifetime Achievement Award
 • 2001 Society of Weight-Training Injury Specialists Lifetime Achievement Award
 • 2002 Canadian Fitness Award for 60+ Years of Inspiration to the Industry
 • 2002 National Fitness Trade Journal Lifetime Achievement Award
 • 2003 Iron Man magazine Peary & Mabel Radar Lifetime Achievement Award
 • 2004 Arnold Schwarzenegger Lifetime Achievement Award
 • 2006 PDI Night of Champions Lifetime Achievement Award

 

 

Skúsenosti Billa Pearla intervium:

[Redaktor] Keď ste v príprave na súťaž, ako bola napríklad  vaša  posledná v roku 1971, aký máte jedálniček ?

Bill Pearl: Na raňajky a na večeru si doprajem vajcia, čerstvú zeleninu a ovocie. Žĺtky nechám skonzumovať mojej žene. Sú zdravé, ale netreba to s nimi preháňať. Z ôsmich vajec cca polovicu vyberiem.

Pre večeru si doprajem viac čerstvej zeleniny, ale aj ovocie je dobré napríklad melón.

Pre svoju večeru budem mať nejaký druh náhrada mäsa a čerstvej zeleniny a možno trochu varenej zeleniny a nejaký druh ovocia, ako melón.

Takže ste stiahli žĺtky vo vajciach,aby ste nemali žiadne problémy s cholesterolom ?

Bill Pearl: Nuž predtým než som sa stal vegetariánom, som mal príliš vysoký cholesterol. Bol tak vysoko, že lekár ho prirovnal k sirupu.

Vo veku 35 rokov som pracoval pre North American Rockwell v leteckom programe ako konzultant, ktorý udržuje astronautov v dobrej kondícii pre svoje nadchádzajúce lety do vesmíru. Spoločnosť ma používala ako príklad.

Do reality ma uviedol doktor, keď som podstúpil krvný test. Doktor mi zavolal do mojej kancelárie a povedal: „Bill, máš rodinného lekára?“ Povedal som: „Áno, mám rodinného lekára,“ a on povedal, „myslím  že nie , silne vám doporučujem ísť do nemocnice“ Povedal som: „Robíte zo mňa srandu však ?“ a on povedal: „Nie, Bill, keby si bol môj pacient, tak by som ťa naozaj poslal do nemocnice.“

Povedal, že moja hladina kyseliny močovej, krvného tlaku, a triglyceridov boli tak vysoké, že som bol hlavným kandidátom na srdcový infarkt! Tak som šiel za svojím rodinným lekárom, ten preskúmal môj stav a odporučil mi vynechať červené mäso. A tak som sa stal vegetariánom. Osobne mi to dosť pomohlo no nikomu toto „učenie “ neprikazujem.

bill pearl_arnold-schwarzenegger

 

Redaktor:  Bill, hovoríte , že nemusíte jesť červené mäso. Myslíte si, že ste mohli vyhrať súťaž Mr.Universe, ak by ste nejedli červené mäso? „

Bill Pearl:  No, posledné dve Universe súťaže som vyhral bez toho, aby som jedol červené mäso. Mäso rozhodne nie je tajomstvo úspechu kulturistov. Telo ho aj tak rozloží na jednotlivé aminokyseliny a zoberie si z neho čo potrebuje. Problém je, že mäso dodá veľa energie, no túto energiu si berie späť v podobe zanášania tráviaceho ústrojenstva a tým pádom organizmus oslabuje.

 

Redaktor:  Mali ste niekedy problémy s ramenami, lakťami a kolenami, keď ste jedli červené mäso?
Bill Pearl:  Áno, mal som a to je ďalší dôvod, prečo som vylúčil červené mäso z jedálnička a stal sa lakto-ovo-vegetarián. Keď som zmenil svoj jedálniček po všetkom, mal som menej takýchto problémov. Všetky súviseli s kyselinou močovou … tá sa ukladá do tela hlavne do kĺbov a spôsobuje narastajúce problémy.

Som presvedčený, že týmto problémom sa vyvarujete ak obmädzíte mäso, najmä vnútornosti napríklad pečeň , ktorá bola v minulosti mojou obľúbenou potravinou, no dospel som k záveru že je to jedno z najhorších jedál.

 

 

Redaktor: Môžete nám prezradiť niektoré zo svojich tajomstiev, ktoré používate, ako sa zbaviť prebytočného tuku v tele tesne pred súťažou. Odporúčate používať rôzne spaľovače tuku ?
Bill Pearl:  Neberiem spaľovače tukov, pretože spaľovače tukov, ktoré sa predávajú na trhu, sú podľa mna neúčinné.Tuk sa dá spáliť kvalitným jedálničkom a tréningom. Jediné, čo si beriem na cesty, ak predpokladám že sa nedostanem ku kvalitnému jedlu je proteínový prášok. Veci, ako je margarín, kečup, pečivo ktoré obsahujú veľa rafinovaných sacharidov vyradím zo svojho stravovacieho jedálnička.

Jem veľa komplexných sacharidov, ktoré pochádzajú z čerstvého ovocia a zeleniny, surové orechy, celé zrná, a veľmi malé množstvo nízkotučných mliečnych výrobkov, a to je všetko.

 

Redaktor: Práve ste sa zmienil, že proteín je dobrý doplnok stravy. Aký je najlepší druh pre človeka a koľko gramov by mal prijať na kilo svojej telesnej hmotnosti?
Bill Pearl:  najlepší typ proteínu ktorý človek môže prehltnúť je proteínový koncentrát mlieko-and-vajce.Využiteľnosť  bielkovín v kombinácii  mlieka a vajec je najvyššia. Je to to najlepšie, čo môžete konzumovať pre rast svalov.

Nemyslím tým, že by ste mali ísť a piť litre mlieka a jesť tony vajec.. Výrobcovia prišli s reálne dobrým produktom, kde je nulový obsah tuku a sú v ňom všetky aminokyseliny dohromady. Základ je však kombinácia so zeleninou a ovocím.

Pokiaľ ide o vašu otázku koľko g bielkovín na kilogram svalovej telesnej hmotnosti, urobil som štúdie na túto tému. Dospel som k záveru, že 1 gram bielkovín na kg telesnej hmotnosti stačí. Viac telo nevyužije, ostatné vylúči, alebo spáli ako energiu.

 

Redaktor: Odvodnenie pre súťažou je rozumne ? Myslíte si, že je múdre požívať diuretiká?
Bill Pearl:  Myslím si, že v prípade, keď kulturista nesie veľkú váhu vody a tak ďalej, a chcel znížiť  hmotnosť vody, nejaká forma prírodného diuretika bola v poriadku.

Treba dať pozor, aby sa to nepreháňalo, lebo môžu nastať kŕče. Pri dlhodobom užívaní nastane úbytok svalovej hmoty.

 

Redaktor: Aké sú vaše názory na anabolické steroidy?
Bill Pearl:  Nemyslím si, že človek, ktorý berie anabolické steroidy je nemorálny človek. Myslím si, že je to otázka voľby. Časom za túto voľbu zaplatíte.

 

bill-pearl-bez-mäsa-posilovanie

Redaktor:  Viete popísať negatívne účinky anabolických steroidov?
Bill Pearl:  Áno!  napríklad jeden bývalý Mr. America, ktorý zomrel. Vedelo sa o ňom, že to s nimi preháňa, no čo je horšie, bol som v Portlande, Oregon, pred niekoľkými rokmi na prednáškovom turné a bol som šokovaný, že mnoho mladších súťažiacich užívali viac steroidov, než mnohí z najväčších hviezd pred veľkou súťažou. Smutným faktom je, že 99% z týchto mladých chalanov nemajú absolútne žiadny potenciál, resp berú iba steroidy, žiadna strava a tréning. Čiže takto spaľujú svoje zdravie.

 

Redaktor: Bral ste niekedy steroidy?

Bill Pearl:  Áno, bral som steroidy. Samozrejme len krátku dobu. Jednalo sa o obdobie  v roku 1967. Naordinoval mi ich lekár že zvýšia fyzický výkon. Oproti dnešnej mládeži sa jednalo o malé množstvo. Základ bola vždy dobrá strava.

 

Redaktor: Čo je príčinou vašeho kulturistického úspechu ?

Bill Pearl: nuž je to hlavne určenie vecí, ktoré mi pomahajú a obklopenie sa nimi. Niekedy je ich ale ťažko určiť. Za kulturistický úspech vďačím hlavne zázemiu. Bez neho by to bolo ťažké.

 

Bill Pearl sa v roku 2010 dožil 80 rokov tento rok (2015) oslávi svoje 85 narodeniny..

 

 

Hodnotenie článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.