Ďaľšie účinky kortizolu

stres kortizol priberanieĎalší  obojsmerný účinok kortizolu je  to, že ovplyvňuje hlavné metabolické spaľovanie tukov  motora tela, štítnej žľazy. Tak nízka hladina kortizolu môže tiež viesť k nízkej aktivite štítnej žľazy. Vysoký  kortizol blokuje normálnu premenu neaktívnej štítnej žľazy ( T4 ) na aktívnu štítnej žľazu ( T3 ) .

Kortizol & Hlad

Existujú dve podmienky potrebné  pre spaľovanie tukov – energetický deficit a hormonálnu rovnováha.  Vplyvy Kortizolu a niekoľko hormónov sú zodpovedné za pocity hladu a chutí. Medzi hormóny patrí leptín, inzulín a neuropeptid Y ( NPY ).

stres kortizol priberanie

Riadiace centrum tvojho metabolizmu je oblasť mozgu zvanej hypotalamus. To je centrom vášho metabolického snímača / termostatu .

Táto oblasť potrebuje dostávať  signály odosielané z  periférnych hormónov ako sú leptín a inzulín. Podľa nich určí či pocítite hlad.

 

Chronicky zvýšená hladina  kortizolu spôsobuje podráždenie v hypotalame vedie k deregulácii hormonálnych receptorov, hormónov vyvolávajúcich hormonálny odpor.

 

 

Predstav si, že vchádzaš do miestnosti so silným zápachom. Ten sa ti dostáva do nosu a úst. Po chvíli zotrvania v miestnosti už zápach nie je taký silný, respektíve ho tak necítiš . Niečo podobné robí kortizol mozgu. To tlmí jeho snímací mechanizmus sýtosti.

Vďaka tomu je oveľa menej pravdepodobné, že budeš  nenasýtený od jedla a oveľa viac bude pravdepodobné, že budeš  jesť viac ďalšie a ďalšie jedlá.

Kortizol a chuťe
Kortizol je tiež zapojený do chute . Mechanizmy ako presne pracuje ešte nie sú úplne pochopené , kortizol spolu s ďalšími stresových hormónov ( tj katecholamíny ) , zvyšuje túžbu po chutnejších , kaloricky výdatnejších potravín.

Je to tak preto, lebo kalorická odmena vypína dráždivé pocity mozgu. To je zlé, ak sa chceš držať svojho zdravého jedálnička. Inými slovami to je dôvod, prečo chceme poriadne mastný  boo- boo hamburger , keď si v strese , skôr než kuracím mäso a brokolicou  pripravené doma. Kortizol môže byť súčasťou tohto dôvodu.

Kortizol v kombinácii s katecholamíny, ako je tomu v krátkodobom strese napríklad pri cvičení, pomáha nám spaľovať tuk .
Kortizol v kombinácii s NPY ako je tomu v chronickom strese , rovná sa zvýšené ukladanie tukov .

kortizol stress rast svalov priberanie zo stresu

 

 

 

 

Hodnotenie článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.