L-Arginin rozpačité výsledky ?

V článku sa dozviete ako pôsobí doplnok výživy L-Arginin  aké účinky môžete od neho očakávať.

Stručné informácie o L-Argninine

L-arginín bol objavený  v roku 1895 a  je to  základná prirodzená aminokyselina  ktorá sa vyskytuje v bielkovinách cicavcov.Ako potravinový doplnok je používaný športovacmi, pretože je to aminokyselina, ktorá sa priamo vytvára oxid dusnatý.
Oxidu dusnatý hrá hlavnú úlohu vo svalovej regenerácii ( tiež má ďaľšie účinky regulácia krvného tlaku,zlepšuje imunitu,tlmí zápaly a má protitrombotické účinky)

Arginin a jeho prínos pre telesnú kondíciu – štúdie

Vo štúdii z roku 2006 sa nepriamo testovali účinky arginínu pre rast svalov a sily.V teste muži testovali tlak na lavičke výsledky testu boli že arginin „môže“ zvýšiť výkonnosť.

Avšak presne navrhuté štúdie ktoré sa objavili v odborných publikáciach v roku 2011 uvádzajú že arginin nijak významne nepomáha.

Ďalšia štúdia sa uskutočnila na počte 14 osôb jednalo sa o fyzicky zdravých aktívnych mužov vo veku 20-30rokov s váhou 75-85kg a výškou 175-184cm , ktorí neužívali žiadne doplnky výživy.

Štúdia skúmala nízke a vysoké dávkovanie L-arginínu  pravidelnými odbermi krvi. Účastníci testu museli konzumovať predpísanú upravenú stravu ktorej bol vyhotovený denný záznam. Po 10-hodinovom pôste sa zmenilo dávkovanie 0.075g na 0.15 telesnej hmosti  a kontrolna skupina dostala placebo.

Krv sa monitovorala každú pol hodinu po dobu 3 hodín dôvodom pre taký čas je že obsah L-argininu v krvi bol do dvoch hodín rovnaký ako pred požitím.

Výsledok štúdie bol že u zdravých, mladých, fyzicky aktívných mužoch dve rôznych dávky významne zvýšili koncentráciu L-arginínu v krvi no štúdia odhalila že nízke dávky i vysoké dávky sú zhruba rovnako účinné. Nekonalo sa  zvýšenie oxidu dusnatého, rastového hormónu, inzulínu, ktoré by mohli viesť k naberaniu svalov.

Rozpačité výsledky ?

Predchádzajúce štúdie ukázali že suplementácia L-Arginínu nemá veľký význam ak chcete dosiahnuť rast svalov a sily.

Aktuálne  štúdie podávali  jednu dávku L-arginínu pred cvičením 3 g arginínu vo forme AAKG v silovom tréningu nezaznamenali nárast výkonnosti, zatiaľ čo pri  podobnom dávkovaní u  trénovaných cyklistov zaznamenali dlhšiu dobu do vyčerpania  o 26%.

Kedy dávkovať L-argninín ?

Síce sa jedná o cenovo priaznivý suplement , samotný arginín má zmysel brať iba ak trpíte deficitom tejto aminokyseliny napr špecifická strava kde chýba táto aminokyselina. Prebytky telo vylúči takže s dávkovaním netreba pomáhať

Skúsenosti uživateľov po požití argninínu:

Zrejme každý zaznamená vysoké napumpovanie svalov krvou čo je pozitívne , viac krvi  = viac živín = viac energie. Tým pádom by regenerácia mohla byť o niečo lepšia.

Hodnotenie článku

One thought on “L-Arginin rozpačité výsledky ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.