Oplatí kúpiť proteínový prášok alebo jedlo ? tu je porovnanie cien potravín

bielkoviny hovädzí steakRast svalov ide celkom slušne do peňaženky , v tomto príspevku nájdete porovnanie cien z ohľadom na obsah bielkovín. Každá varianta má svoje výhody / nevýhody ktoré preukázala prax.

Proteínový prášok – Na internete som sa znažil najsť obyčajný proteín za normálnu cenu, čiže žiadne „pump up prísady“. Na internete sú sojové proteíny po 5-7 euro za kilo čo nieje moc ale otázny je pomer (kompletnosť) aminokyselín .

Vybrali sme často predávaný proteinový prášok  Protein Power – Biotech USA ktorého cena je 15 euro / kg  .  Cena za 100g čistých bielkovín je 2 eura tie zapíšeme do výsledku 100g /2€

Kuracie mäso je to lacné biele mäso ktoré je rýchlo straviteľné a v obchodoch ľahko dostupné kuracie prsia sú bez kostí nejakých blán a minimum tuku. Jediná nevýhodza je že sliepky vo veľkochovoch sú chované tak ako sú chované…

Cena kuracích pŕs sa pohybuje 4.5€ za 1kg (najdete lacnejšie aj drahšie) Bielkovinové hodnoty sa pohybujú cca 24 g na 100g v prepočte vás 100gramov čistých bielkovín víde 1.875 euro. Do tejto ceny nieje zarátaná cena prípravy jedla.Výsledok je 100g/1.9€

 

Ryby tuniak a losos a pangasius  sú skvelé pre športovcov ich obsah omega3 kyselín je dobre známy , samozrejme sú tú iné ryby napríklad kapor,zubáč,treska a pod..v tomto článku ide o prehľad kolko bielkovín dostanete za svoje peniaze . Napríklad tuniak v konzerve GIANA kotrého cena je 1.3€ (celé kusy nie tá drť) váži 180g z toho podiel nálevu robí 50g a samotné mäso tuniaka 130g nutričné hodnoty sú 25gramov na 100gramov  výsledná cena pre tuniaka je 100g /4€.

Cena lososa je 6€/1kg a obsahuje 20g proteínov na 100g to je v prepočte 100g/6€

Pangásius stojí 2.6€/1kg lenže je z mrazený a veľmi vela je z neho voda takže mu dáme 30% je to cena za 700g.  Obsah bielkovín v pangásiusovi je 15g  výsledok je že  100g /2.6€

Vajcia  sú veľmi výživné a bohaté na proteíny viz tento článok. Do priemeru boli brané vajcia z hypermarketu kde sa cena pohybuje 3.2€ za 30 vajec z ktorých hmotnosť sa pohybuje 50-63g na jedno vajce. Obsah bielkovín vo vajci je 13g na 100g (rozdiel je bielok a žĺtok v tomto prepočte to budeme brať celé vajce)  výsledok je  100g /0,8€  ak by ste sa rozhodli konzumovať iba vaječné bielka (kvôli diéte) cena bude omnoho vyššia , jeden vaječný bielok obsahuje 3g proteinu cena bude 100g/3,6€. 

Možno pre vás bude zaujímavejšia cena sušených bielok  je 15 euro  za jeden kilogram . Obsah bielkovín v 100g sušených bielok je 85g  a cena za čistých 100g v bielkovín vychádza 100g/1,7€.

Hovädzie mäso  je jedno z najdrahších a najlepších pokrmov pre kulturistov strongmanov a trojbojárov toto mäso má v sebe silu. Kvalitná hovädzia sviečková obsahuje 25g bielkovín jej cena za 1kg je 8.60€  a pozrieme sa na to s pohľadu pomeru cena /obsah bielkovín výsledok je 100g/3.44€

 

bielkoviny hovädzí steak

Mliečne výrobky sa radia medzi tradičné potraviny poskytujúce bohatý zdroj bielkovín. Medzi študentami je obľubené krabicové trvanlivé mlieko to obsahuje 32g bielkovín na 1 liter a v obchodoch stojí 0.75€ . Cena výchádza 100g/2,34€.

Tvaroh odtučnený je 500g stojí 1.5 € za dávných čias stál 0.9€. Uvádzaný obsah bielkovín na 100g je 12g (značka Milbu)  výsledná cena vychádza 100g/2,5€    tu je zrovnanie tvarohov od rôznych dodávateľov.

Rastlinné bielkoviny sa nepovažujú za plnohodnotné pre chýbajúce aminokyseliny (zaleží od druhu potraviny) napríklad pomer u Sóji je 100g/0,80€

Pomer u fazuľe je  100g/0,89€

Quinoa obsahuje plné aminokyselinové spektrum , je to rarita medzi rastlinnými potravinami. Jej nutričné hodnoty bielkovín sú 13 gramov na 100g tejto potraviny.   Výsledný pomer cena/obsah bielkovín  je 100g/13€

Tabuľka porovnanie potravín z pohľadu obsahu bielkovín a ceny :

cena bielkoviny porovnanie potravinách graf

Zhodnotenie

S pohľadu pomeru cena / bielkoviny sa proteín určite oplatí kúpiť. Výhody sú rýchla príprava , kvalitné bielkoviny. Nevýhody určite to nezasýti a bez riadnej stravy je to len hádzanie hrachu o stenu.

Potom sú tu potraviny kde najlepší pomer cenu na gram proteínu vlastnia vajcia 100g kvalitných bielkovín stojí 80 centov. Dobrý pomer majú tvaroh a kuracie prsia. Trvanlivé mlieko je nič moc na sto gramov ho treba vypiť 3 litre to zahltí tráviaciu sústavu.

Rozpočet na 100kg borca :

Zaužívaná formula 2g/100g znamená že 100kg by mal skonzumovať 200g bielkovín. Ak by konzumoval iba proteín tak minie cca 4€ denne. Pri klasickej strave treba rátať i s tepelnou úpravou jedla (plyn alebo elektrika) , bielkovinovému jedlu pribudnú i sacharidy ryža,zemiaky a pod čiže cena ide vyššie 5-6 €  na deň a mesačne strava vychádza 150-200 eur. Riešením pri nižší rozpočet je zaradenie potravín bohatých na rastlinné bielkoviny a varenie.

 

 

 

 

Hodnotenie článku

2 thoughts on “Oplatí kúpiť proteínový prášok alebo jedlo ? tu je porovnanie cien potravín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.