Oplatí sa kúpiť hrazdu ?

zhyby na hrazde kupit hrazduČastá otázka začínajúcich cvičencov je či sa im oplatí kúpiť hrazdu na cvičenie zhybov ? odpoveď je áno  je tu však jedno ale….Väčšina začínajúcich aj rýchlo skončí , prestane cvičiť a hrazda zapadne prachom. Síce sa nejednalo o veľkú investíciu väčšinou sa cena pohybuje okolo 15-25 eur , no je to škoda ak to však nieje váš prípad tak tu sú výhody prečo kúpiť hrazdu :

Hrazdu by mali mať hocijakom „Fitness“ obchode no výber bude zrejme veľmi obmedzený. Osobne by som stavil na nejaký väčšší eshop kde je dobrý výber a predpoklad že zbožie majú skladom napríklad v Insportline.

Hrazdu by som vybral podľa možnosti miesta „Kam ju dať“ ak miesto nieje  tak by som kúpil hrazdu do dverí je to najlacnejšie riešenie a nezabere priestoru.

Ak mám k dispozícii priestor a peniaze zrejme by som kúpil nejaké bradlá kombinové s hrazdou kde určite odcvičím komplet hornú polovicu tela. Zrejme by som siahol po variante Power Tower stojí cca 230 eur ,odcvičil by som na nej komplet vrch tela (aj prsia a triceps)

hrazda vyber kupit ponuka

 

Prečo mať doma hrazdu ?

Lebo kedykoľvek ! … Ak ste doma nič nebráni vašemu sebazlepšeniu – vykonávaniu zhybov. Samotná hrazda komplet posilku nenahradí no ak nestíhate – je to dobrá voľba. Možnosť cvičiť zhyby patrí medzi tie najzákladnejšie vybavenie posilňovne.

Nielen na chrbtové  svaly ale aj..

„Hrazda vám dá krídlá “ je skvelá na rozvoj šírky chrbátu veľmi dobre precvičíte sval latissimy viz obrázok Dorian Yates 6x Mr. Olympia:

svaly chrbta cvičit

Okrem spomínaných krídiel a svalov chrbta precvičíte rukyvarianta zhyby na hrazdy s podhmatom. Štýl podhmat je skvelý na rozvoj objemu bicepsu , nadhmat je zasa lepší na rozvoj svalov chrbátu – spomínané krídla latissimy.

Môžete striedať  nielen úchop  pri zhyboch  nadhmat / podhmat ale i jeho šírku , to je cesta ako šokovať svaly.  Už len samotné zavesenie na hrazdu len tak bez pohybu je skvelé natiahnutie svalov a samozrej buduje silný úchop.

 

Brucho na hrazde – tí skúsenejší vedia že  brucho môžu odcvičiť zdvíhaním nôh na hrazde. Je to  skvelý cvik s vlastnou váhou narozdiel od brušákov je tu pár výhod  napríklad precvičíte viac svalov (ruky horná čať chrbátu,úchop) najväčšia výhoda je že nepreťažujete spodný chrbát ,ak sa brušáky vykonávajú zle tak môžete mať bolesti chrbátu, cvičením zhybov spodný chrbát nepreťažujete.

Frekvencia frekvencia a znova frekvencia

Rozdieľ medzi medzi hrazdou doma a hrazdou vo fitku je ten že vo fitku vykonáte zhyby v jednom „klustri „4 série po 6 opakovaní  (iba príklad) tréning zhybov si môžete dopriať  najviac 3 krát do týždňa z praxe je toto dostatočná frekvencia na zlepšenie , no dostatočná neznamená že je najlepšia.Skúsenosti ukázali že viac ako záťaž/alebo počet zhybov je dôležitá frekvencia a to najmä u začiatočníkov.

Častý stimul chrbtových svalov ich núti k rýchlejšiemu rozvoju , treba dať  optimálnu záťaž (nie do zlyhania ale cvičiť  a často striedať rôzne intenzity k tomu sa dostaneme). Mnohé výsledky štúdii naznačujú že častá frekvencia je kľúčom k rýchlej zmene – nárastu objemu svalstva či sily a výdrže.

Skúsenosť z posilky:

Kamarát Robo tak trochu ektomorf (ťažko naberajúci svalstvo) na začiatku spravil 1 a pol zhybu. Kúpil si domácu hrazdu ktorú dal do zárubne dverí a vždy keď išiel okolo sa jeden krát zdvihol . Po mesiaci spravil na hrazde 16 zhybov , celkom slušné zlepšenie !! 

My čo sme chodili do svojej domácej posilky ku kamarátovi sme cvičili zhyby 1-2x do týždňa sme mali tak zlepšenie o 1-2 opakovania.

Táto metóda funguje aj na ostatné cviky a partie (tlaky,drepy,ťah) Sú nanej založené početné tréningové programy a metódy napríklad HFT od Chada Waterburyho, silovky ruských trénerov a podobne.

zhyby na hrazde kupit hrazdu

Výhody domácej hrazdy:

Možnú frekvenciu podľa chuťi (alebo plánu) by som dal ako hlavný dôvod prečo kúpiť alebo urobiť si domácu hrazdu.

Ďaľší dôvod je že existuje množstvo účinných cvikov  (spomenul som iba tie základne) variácií  je 10x viac. Účinné odcvičenie veľkých i malých svalových partií  chrbát+ brucho + ruky. Cvikom na hrazde sa na tréningy.eu budeme venovať nadalej.

Šetrí čas a niekedy i peniaze.. môžete prejst na taktiku „čo odcvičím doma nemusím v posilňovni“ Niekedy je nedostatok času a v posilňovni odcvičíte iba tie cviky ktoré nemôžete odcvičiť doma.Napríklad drepy, tlaky, mrtvy ťah dáte v posilňovni a doma zhyby  + brucho (dvíhanie nôh vo vise).

Ak by ste vlastnili i bradlá a pár jednoručiek môžete nahradiť cvičením doma 1 vstup do posilňovne potom ušteríte peniaze a navyše  budete mať doma „materiál“ ktorý môžete predať ak by nestačil alebo ste prestali cvičiť. Za vstup do posilňovne sa platí 2.5-3 eura.

Ako som už spomenul najlacnejšie dobré typy hrazdy sa dajú kúpiť za 15-20 eur = jeden prehýrený piatok,večera v reštaurácii.

 

A ešte pri vzhliadnutý Kaliho videa ma napadlo že v mestkých parkoch sa rozrastli „street workout posilňovne“ tam si môžete skúsiť  cvičit zhyby , kluky na bradlách  zadarmo.

 

Oplatí sa kúpiť hrazdu ?
4.33 (86.67%) 6 votes

2 thoughts on “Oplatí sa kúpiť hrazdu ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.