Psychická výdrž a húževnatosť


ako_tvrdu_psychikuSledovali ste film Pumping Iron isto si potom pamätáte pasáž kde Arnold Schwarznegger hovorí o bolesti a otom ísť skrz ! skrz bolesť ..

Nikdo nepochybuje že Arnold je huževnatej povahy , v tréningu dokázal zajsť naozaj daleko práve pre svoju odolnú psychiku , tá bola šedou eminencou  jeho víťaztiev.

Psychická odolnosť príde vhod najmä pri dosahovaní cieľov  v osobnom živote , napríklad zamestnanie,stavba domu,podnikanie a pod..

V tréningu väčšina začiatočníkov nemá práve túto tvrdú psychiku a veľmi ľahko sa to dá zistiť podla skadby ich tréningu

Netrénujú základné cviky ktoré sa im zdajú byť nepríjemné  napríklad drepy , mrtvy ťah , pretože väčšina ľudí sa cíti pri týchto cvikoch tak nejako nepríjemné, áno drepy sú skutočné ťažké ,zadýchaš sa,spotíš sa,ale nakoniec si ten , ktorý „to “ dokázal.

 

Tu je pár tréningových tipov ktoré mi pomohli vybudovat odolnú psychiku:

Tréningový denník  – čierne na bielom , vieš kolko si toho vykonal a čo ťa čaká , kde treba prihodiť tréningovú váhu.Motivuje ta prekonávať sa  ísť dalej tým ti pomáha budovať  húževnatosť – schopnosť splniť svoje vlastné ciele.Tréningový denník  vyzerá takto možeš do neho značit cviky stravu a pod.

ako_tvrdu_psychiku

Ťažké základné cviky  správna technika a ich schopnosť vykonať  počet ktorý si zaumieniš ti posilnia sebadôveru.Začneš cítiť že keď si drepol povedzme 100 kg , práca na stavbe nebude problém , potom už ostáva to len overiť  si to. Často si povieš ked som prežil mŕtve tahy zvládnem aj  túto životnú situáciu ,alebo podám v škole ,v práci takýto výkon.Účinné cviky na rozvoj svalstva a sily nájdeš tu.

 

Správny tréningový program  na budovanie psychickej i silovej húževnatosti sú ruské silovky , GVT a Bear rutine . Ako za najlepší považujem tréning 10×10 s tým že drepy nenahradíš legpresom ale primeranou v záťažou (55-60% z maxima).

motivacia-arnold-psychicka odolnost

Sústreď sa , pri ťažkom tréningu existuje iba jedna séria a tu práve robíš ! (hovoril Arnold svojemu sparingparnerovi) Pri drepoch v GVT tréningu bolo niekedy naozaj tažké ísť dalej  hlavne počas 5-6 série kedy máš toho pred sebu ešte polovicu, a už nevládzeš , no zvládnutie všetkých tých sérii naozaj buduje húževnatosť . Odporúčam nemysli na to čo ta čaká sústreď sa na tú jednu sériu ktorú práve robíš.

Dávaj si malé méty a ciele  skús si dať mikro ciele  napríklad skús spraviť do hodiny čo najviac vecí ktoré ťa posunú bližšie k cieľu i mimo posilňovne. Napríklad dobré kvalitné jedlo, zarobiť na stravu a podobne.

So sparingom to ide lepšie preteky so sparingom ťa  nútia prekonať minimálne samého seba , zistuješ že to ide i ďalej. Pri dosahovaní takýchto cieľov si vylepšuješ psychickú odolnosť.

Ale pozor stále platí ! Na to aby si zlepšil psychickú odolnosť netreba trénovať do zlyhania alebo vykonávať vynútené série so sparingovou dopomocou , to je nebezpečné pre telo a hrozilo by ti zranenie. I keď sa snažíš prekonať sám seba dodržuj istú rezervu .

Hodnotenie článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.