Seitan ako vyrobiť domáci proteín

seitan priprava bielkovinového jedla návodPri zdravom stravovaní , či kúpe proteínu vás určite napadlo si vyrobiť svoje vlastné proteínové jedlo doma.Seitan sa ponúka ako lacné riešenie s veľmi dobrou stráviteľnosťou ,vďaka nízkemu obsahu kalórií je vhodné do diéty. Určite vás budú zaujímať daľšie rastlinné potraviny bohaté na bielkoviny.

Čo je to seitan ?

Seitan je rastlinná bielkovina získaná z  pšeničnej múky. Je to vlastne lepok no nemusíte mať obavy že by ste mali tráviace problémy , tie nastávajú ak sa lepok skombinuje so škrobom , seitan je tak dobre stráviteľná rastlinná bielkovina.

seitan priprava bielkovinového jedla návod

Vyhnúť by sa mu mali iba osoby alergické na lepok .V europe sa táto potravina stáva čoraz známejšou no je to  minimálne 1 000 rokov starý pokrm ktorý sa rozšíril z Číny , o jeho vylepšenie sa zasadili zenový mnísi.

Tabuľka nutričných hodnôt na 100g:

Bielkoviny 26 g
Sacharidy 2 g
Tuk 1 g

Energetická hodnota je cca 140-160 kcal na 100g

Výhody konzumácie seitanu :

Najčastejšie dôvody prečo sa ľudia rozhodli zaradiť seitan do svojeho jedálničku.

seitan bielkovinové jedloBielkoviny  ich vysoký obsah je častým dôvodom prečo túto potravinu obľubujú najmä vegáni. Vedeli ste že seitan obsahuje  všetky aminokyseliny ? až na jednu a tou je lyzín preto je vhodné seitan kombinovať s potravinami bohatými na lyzín napríklad sója , vtedy dostanete plnohodnotnú bielkovinu rovnajúcu sa mäsu.

 

Pomáha regenerovať svaly vďaka obsahu bielkovín a železa je skvelý pre športovcov.Samozrejme zlepšuje vlastnosti a využiteľnosť ostatných potravín, pokiaľ neobsahujú škrob.

Pozrieť si potraviny a jedálniček pre svalovú hmotu

Vhodný ak chcete schudnúť  obsahuje iba veľmi málo sacharidov a tukov (veľká časť z nich sú zdravé tuky). Ak držíte diétu z nízkym obsahom sacharidov je seitan to pravé jedlo pre vás. I pri častej konzumácii nebudete priberať tuk preto jeho energetická hodnota je len cca 140-160 kcal čo je ešte nižšia hodnota ako obsahuje diétne mäso. Preto môžete seitan zaradiť v nízkoproteínových diétách ako sú sacharidové vlny či proteínová diéta.

Dobrá zmena ak chcete obmedziť príjem mäsa ale zachovať množstvo bielkovín , je vhodné zaradiť seitan a iné rastlinné potraviny bohaté na bielkoviny. Prílišná konzumácia mäsa vedie k zaneseniu tráviacej sústavy, a tým pádom nízkemu využitiu jedla ako takého. Správna kombinácia rastlinných potravín dokáže nahradiť mäso. 

Ľahká stráviteľnosť znamená dobrú využiteľnosť  všetkých nutientov , nezaťažuje organizmus a dáva priestor pre konzumáciu daľších potravín. Nezahlcuje organizmus jediné čo treba dodržať je nekombinovať s potravinami ktoré obsahujú škrob.

Nízka cena oproti  iným potravinám a hlavne mäsu sa seitan vyznačuje nízkou cenou. Ak by ste chceli seitan kúpiť v obchode tak ho môžete zohnať za 0.50€ / 100gramov , domáca výroba vychádza ešte lacnejšie.

Pozrieť si potraviny a jedálniček pre svalovú hmotu

Ako vyrobiť seitan po domácky ?

Návod ako „vyrobiť“ svoj domáci zdroj bielkovín , vám prinesie lepšiu cenu na 100gramov , no však treba priložiť ruku k dielu.

  1. Na začiatok začnite s 1 kg hladkej múky ktorý zmiešate s 0,5 l studenej vody a všetko premieste nelepivé, hladké cesto.
  2. Potom zalejte horúcou vodou a nechajte 15 – 45 minút odpočinúť.
  3. seitan priprava jedlaPo 45 minútach začnite s vymývaním. Hmotu vložíme do misy s napustenou studenou vodou a oboma rukami premývajte.Dbajte na to aby sa hmota stále udržiavala v celku. Rukami cesto miesite, až sa začne uvoľňovať obilný škrob ,ten sa prejavý tým že voda zbelie, cesto sa zmenší a začne sa trhať.
  4. Vymývanie stále opakujte, dokiaľ nie je voda čistá cca 4x. Nakoniec v mise zostane asi tretina hmoty podobná gume – čo je glutén čiže čistý lepok.
  5. Tú je zhruba pol hodinu povaríte spolu so zeleninou, korením a podobne, varením opäť nadobudne na objeme.
  6. V chladničke potom vydrží niekoľko dní, prípadne sa dá sterilizovať.

 

Seitan ako vyrobiť domáci proteín
5 (100%) 1 vote

One thought on “Seitan ako vyrobiť domáci proteín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.