Kreatín na rast svalov a sily výsledky štúdií

Ak sa rozhodujete kúpiť výživový doplnok – Kreatín určite hľadáte informácie či funguje na rast svalov a sily , v článku sa dozviete výsledky štúdií v ktorých bol tento vyživový doplnok preverovaný.

Krátko o tom ako pôsobí kreatín:

Kreatín je látka produkovaná tele, kde sa ukladá vo forme kreatinfosfát (kreatínfosfátu). Počas obdobia stresu či fyzickej námahy, kreatinfosfát uvoľňuje energiu na podporu bunkovej funkcie. To je to, čo spôsobí, že sa zvyšuje svalovú silu po kreatín doplnkov, ale má tiež prospešné účinky na mozog, kosti, svaly a pečeň.

Kreatín môžete nájsť v bežných potravinách – väčšinou mäso, vajcia a ryby. Kreatínu sa prisudzuje viacero kladných účinkov najmä neuropozítívne a kardiopozítívne.Je častým doplnkom výživy pre  športovcov k zvýšeniu ako výkonu alebo naberaniu čistej svalovej  hmoty.

 

Štúdie ktoré zisťovali účinky kreatínu:

 

Štúdie ktoré skúmali vplyv kreatínu na maximálnu silu:

  • Početné štúdie preukázali významné zlepšenie maximálnej sily pre jedno opakovanie. Početné štúdie preukázali významné zlepšenie maximálnej sily pre jedno opakovanie. V roku 1997  belgický výskumníci oznámili v časopise Journal of Applied Physiology, že netrénovaný jedinci ktorím bol podávaný  kreatín, po dobu 10-týždňov tréningového programu s činkami na zvýšili svoju maximálku pre jedno opakovanie  v drepe o 25% viac, než tí, ktorí užívali placebo a cvičili tiež podobný tréningový program.
  • Podľa štúdie University of Nebraska (Omaha) 1998 vedci zistili, že trénovaný vysokoškolský futbalisti, ktorí úžívali kreatín po dobu 8-týždňov  získali v tlaku na lavičke  pre jedno opakovanie nárast sily o 6%, Zatiaľ čo tí, ktorí užívali placebo nemali taký nárast.
  • Časopis Journal of Strength and Conditioning Research uviedol že zo 16tich štúdií skúmajúcich účinky kreatínu na jedno opakovanie sile max, priemerný nárast sily bol asi o 10% viac u cvičencov užívajúcich kreatín v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.

vzpieranie rast svalo a sily kreatín

Štúdie ktoré skúmali vplyv kreatínu na svalový rast:

  • Štúdiu zameranú na rast svalov vykonala Univerzity of Queensland . Silovým športovcom podávali kreatín , test trval mesiac výsledky ukázali že športovci získali v priemere o viac ako 2.5kg čistej telesnej hmotnosti niektorým cvičencom sa podarilo dosiahnuť až na 4kg čistej telesnej hmotnosti.
  • Štúdia výskumníkov na Southern Illinois University v Carbondale uvedenej v publikácii f Medicine and Science in Sports and Exercise  (2000) trénovaný powerlifteri užívajúci kreatín získali takmer cca 2kg čistej telesnej hmotnosti za šesť týždňov, zatiaľ čo tí, ktorí užívali placebo nezaznamenali  zmeny telesnej hmotnosti.

Skúsenosti s pôsobením kreatínu na  vytrvalosť:

  • Väčšina štúdií vykonaných na kreatíne ukazuje, že jeho doplnaním výrazne zvyšujete športové schopnosti napríklad schopnosť vyvinúť väčšiu svalovú silu. No poztívne pôsobí i na zmiešané  atletické displíny napríklad  jazda na bicykli, beh,šprint, skákanie, plávanie, futbal, jazda na kajaku, veslovanie a pod. Štúdie zamerané na atletický výkon ukazali zlepšenia 5-20%. Najlepšie sa preukazal zvýšený výkon v krátkodobých intenzívnych cykloch napríklad šprint pri futbalovom zápase.

Ďalšie účinky kreatínu :

  • Ďalší spôsob,akým  kreatín funguje, je prostredníctvom zvýšenia  rastového faktora I (IGF-I). IGF-I je rozhodujúci pre začatie procesov vo svalových bunkách, ktoré vedú k zvýšeniu rastu svalovej hmoty a svalovej sily. St. Francis Xavier University (Kanada) vedci ohlásili v štúdii 2008, ktorej predmetom bolo podávanie kreatínu  vzpieračom tý mali vyrazne vyššá obsah IGF-I pri sledovaní vzpieraní program pre osem týždňov mali výrazne vyšší obsah IGF-I vo svojich svalových vláknach ako tomu bolo u cvičencov ktorým bolo podané placebo.
  • V roku 2010 výskumníci  Arak University (Irán) oznámili v publikácii Molekulárna a bunková endokrinológia, že osoby ktorým bol podaný  kreatín vykonávali vzpieraní tréning po dobu  osem týždňov mali výrazne nižšiu hladinu myostatínu než tí, ktorí užívali placebo. Myostatínu je bielkovina, ktorá obmedzuje rast svalov. Iránsky výskumníci dospeli k záveru, že hladina miostatínu bola nižšia u cvičencov užívajúcich kreatín. Je to zrejme  jednen zo spôsobov ako kreatín môže pôsobiť na zvýšenie svalovej hmoty a sily.

Znižovanie hladiny myostatínu, znižuje obmedzenia, ktorými tento proteín bráni rastu svalovej hmoty.

Záverečný verdikt:

Užívanie kreatínu podporuje maximálny výkon v silových disciplínach pomôže dosiahnuť  zlepšenie v maximálnej sile 5-15%. Priaznivo ovplyvňuje výšku celkovej práce (opakovania x séria x tréningová váha)  (5-15%), Zlepší váš šprint(1-5% ).Štúdie potrvrdili že kreatín je funkčný suplement vhodný nárast svalovej hmoty.

Bude vás zaujímať

Lyle Mcdonald objemový tréning pre rast svalovej hmoty a sily

Podporuje tribulus nárast svalovej hmoty ?

Aminokyseliny a ich význam pre rast svalov

Kreatín na rast svalov a sily výsledky štúdií
4.67 (93.33%) 3 votes

5 thoughts on “Kreatín na rast svalov a sily výsledky štúdií

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.