Zlepšite výsledky pomocou záťažovej vesty a náramkov

Záťažové vesty a náramky na zápästia a členky sú známou pomôckou pri dosahovaní vytýčených cieľov,kedy využívate schopnosť ľudského tela super-kompenzovať  čiže prispôsobiť sa a zlepšiť sa.

Najčastejšie sa takéto záťaže používajú pri behaní pomáhajú zlepšovať vytrvalosť rýchlosť a spaľovať tuk pre takéto zlepšenie sú vhodné záťažové vesty do ktorých ide naložiť prídavná záťaž. Na ruky sa predávajú záťažové náramky ktoré pomáhajú posilniť a budovať svalstvo horných končatín , i celého vršku.

V článku sa dozviete výsledky zo štúdii ktoré boli venované práve záťažovým náramkom a vestám.

Štúdie ktoré merali zlepšenie pomocou prídavného závažia v náramkoch a vestách:

zavažie na členok pre beh

Prvá je štúdia od Univerzity zameranej na šport  vykonali ju v marci roku 2002. Jej cieľom bolo zistiť aký vplyv má prídavné závažie na kondíciu. Došli k záverom že takéto pomôcky dokážu zlepšiť kondíciu i silu no však treba si dávať pozor takéto závažia , môžu vás naučiť  novým nie  príliš prirodzeným pohybom vďaka ktorím sa môžete zraniť.  V štúdii sme sa nedopátrali presným údajom no výsledok je cennou skúsenosťou.

Podľa štúdie, ktorú uskutočnila Severoamerická Asociácia pre štúdium obezity  nosenie týchto závaží po dobu 10 hodín denne sa vyrovná  2 hodinám behu. Závažia spaľujú o 14% viac energie ako je normál.Presným podrobnostiam štúdie sme sa nedopátrali.

 

Štúdie s vestami 

Cieľom daľšej štúdie bolo preskúmať, či „preťaženie“ v  normálnych denných aktivitách bez športovej aktivity, je účinné pre zlepšenie výkonnosti u mladých ľudí. Testu sa zúčastnilo 8 mužov s priemernýn vekom vekom 32 rokov, výškou= 178cm, a telesnou hmotnostou = 81 kg

Počas doby 3 týždňov  nosili vesty so záťažou , počas hodín bdenia s výnimkou športových aktivít.  Boli rozdelení na dve skupiny  A skúpina nosila vestu a kontrolná B skupina vestu nenosila.

Výsledok po troch týždňoch bol že  nosenie  viest so závažím bol účinný a mierne zlepšuje výkon obratnosť .

Chôdza so záťažovou vestou – štúdia:

Štúdiu vykonal  Ph.D., ACE’s Chief Science Office  Cedric X. Byrant. Štúdia sa venuje otázke ako bezpečné zvýšiť intenzitu peších tréningov pomocou záťažových viest.

Pre väčšinou nováčikov odporúčajú lekari bežecký pás s možnosťou nastavenia intenzity. Sú spôsoby ako zvýšiť intenzitu  tréningu napríklad väčší sklon alebo rýchlejší beh , no ak pracujete s klientami ktorí majú nadváhu sme sa znažili bezpečne zvýšiť intenzitu tréningov pomocou záťažových viest
Cieľom teda štúdie bolo umožniť klientom spáliť viac kalórií, bez toho aby si to všimli proste závažie zvládali ľahko a zaťaženie nepresiahlo ich zónu pohodlia. Použitie vážených viest môže ponúknuť praktické riešenie.

„Pridanie  vesty so závažím klienti nepociťujú také nároky na ako pri zvýšení rýchlosti, takže klienti získali lepší výsledok, bez pocitu, že som na nich tvrdý ,“ hovorí Dr. Bryant.

Ďalšia podrobnejšia štúdia

Bola vykonaná doktormi Len Kravitz, Ph.D., spolu s Jamesom J. McCormick,  z University of New Mexico.Štúdia skúmala metabolické výdaje na bežiacom páse s pomalým chodom  pri ktorom mal cvičenec na sebe záťažovú vestu.

Ciele v štúdii boli :

  • Určenie optimálnej záťaže potrebnej na spálenie nadbytočných kaórií
  • Zmerať spotrebu kyslíka  VO2max
  • Tep srdca

Výsledky štúdie :

Chôdza na 4 km/h na 0% prevýšení (rovine) so záťažovou  asi 15% BM sa vyvolá 12% nárast  spálených kalórií ako keby ste išli bez vesty. „Ide o veľmi významný nárast kalorický výdaj,“

 

Záťažová-vesta- do 10kg Pozrieť vesty so závažím v obchode vesta do 20kgzatazova vesta      
Hodnotenie článku

One thought on “Zlepšite výsledky pomocou záťažovej vesty a náramkov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.