ZMA funkčný suplement alebo vyhodené peniaze ?

Na internete sa objavujú otázky typu  oplatí sa kúpiť ZMA ?.. aké sú účinky ? narastú mi  z neho svaly ? dokáže ZMA zvýšiť testosteron ? alebo si mám radšej kúpiť niečo inšie.

Čo je to ZMA ?

Najprv si predstavíme aký výživový doplnok sa skrýva pod pojmom ZMA. Oficiálne tvrdenie o ZMA je:

ZMA je patentovaný prípravok, ktorý obsahuje zinok, horčík a vitamín B6. Ťažký tréning a slabá strava alebo vplyvy nesprávneho životného štýlu zvyšujú riziko nedostatku dôležitých minerálov a vitamínov, ako sú  zinok, horčík a vitamín B6.

 

Oficiálne uvádzané účinky prípravku:

ZMA pôsobí ako prevencia  proti stavom vyčerpanosti a zároveň  optimalizuje hladinu anabolických hormónov, zlepšuje silu a  výdrž, regeneráciu a v neposlednom rade  kvalitu spánku.

Nezávislé  štúdie ohľadne ZMA :

Alebo to čo by si mal vedieť pred kúpou tohto výživového doplnku. Zozbierali sme skúsenosti z viacerých zdrojov.

Ako je to zvyšovaním hladiny testosterónu ?

Podľa webu examine.com prípravky nazvané ZMA nemajú nijako podložené zvyšovanie testoterónu u zdravých mužov.

Hoci muži s nedostatkami zinku môžu doplniť zinok tým zvrátiť svoj deficit a zvýšiť ich hladinu testosterónu, nie je žiadny dôkaz  že ZMA u mužov bez deficitu.
Výrobcovia vyhlasovali funguje pre zvýšenie hladiny testosterónu no nízke  dávky ZMA nemajú žiadny vplyv na testosterón.

Prípravok môže mať zmysel pre tých ktorí trpia nedostatkom zinku a horčíka ,týmto ľudom ZMA môže pomôcť vratiť testosterón do normálu.

Možno ťa bude zaujímať ako je to s prípravkom tribulus a zvýšovaním testosterónu.

Štúdie či prípravok skutočne pomáha:

1) www.ncbi.nlm.nih.gov  výsledky štúdie nepodporujú názory že suplementácia týmto prípravkom priazdnivo pôsobí na zvýšenie sily a nárast svalovej hmoty. Suplementácia ZMA môže mať pozitívny vplyv iba pre osoby ktoré majú nedostatok zinku,ženy a starší ľudia , netrénovaný ľudia.

2)Doplnok výživy je neúčinný, hovoria nemeckí športoví vedci v článku publikovanom v časopise European Journal of Clinical Nutrition. Výskumníci testovali pár fliaš SNAC System ZMA od Bodybuilding.com internetového obchodu.

Štúdia: ZMA nezvýši hladinu testosterónu

Tím vedcov pod vedením Wilhelma Schaenzera podával siedmim fitness fanatikom odporúčanú dávku ZMA – tri kapsule denne, čo znamená celkom 30 miligramov zinku, 450 mg horčíka a 11 miligramov vitamínu B6.

Vedci sa uistili, že športovci budú kapsule užívať striktne podľa výrobcu. Účastníci boli požiadaní, aby prehĺtali kapsuly s vodou medzi večerou a pred spaním minimálne 1 hodinu po poslednom príjme potravy. Sedem ďalších športovcov dostali placebo (neučinné pilulky alebo kapsule)

Nemci potom sledovali koncentráciu androgénov v krvi po dobu 56 dní. Výsledky sú uvedené nižšie. Biele pruhy predstavujú hladinu testosterónu z testovaných osôb v skupine s placebom. Šedé stĺpce predstavujú hladiny testosterónu z testovaných subjektov v skupine ZMA.

zma študia testosteron

Štúdia z roku 2000

scitec-zmb6-zma-vyzivove-doplnky-pre-sportovcov-kulturistov skusenostiV roku 2000,výskumníci doplnky ZMA  skupine NCAA futbalových hráčov, ktorí trénujú  dvakrát denne. Po 7 týždňoch výsledky ukázali významný nárast testosterónu a rastového hormónu, z ktoré sú oba dôležité pre rast svalov. Ako sa neskôr ukazalo štúdiu financovala značka ktorá tento prípravok uviedla na trh.

 

Existujú ďalšie štúdie ktoré dokazujú že ZMA spôsobuje 30% nárast testosterónu a podobne pozor niektoré štúdie vykonali sami výrobcovia čo podlamuje vierohodnosť.

Napriek výsledkom štúdií si úživateľia tento prípravok pochvaľujú.  V riadkoch v nižšie sa pozrieme na skúsenosti z internetu od samotných uživateľov.

Skúsenosti a krátke recenzie ZMA prípravku od užívateľov:

ZMA opravdu pracuje, ja jej pouzivam na zaver cyklu pro-hormonu (legalni pro-hormony jako Methyl-1-test, atd.), jelikoz ty lehce potlacuji prirozenou produkci testosteronu. Doporucuji produkt ZMAss PM (120tabs cena cca $25) je asi nejlepsi a cenove dostupny. Nicmene kdo ji dost zeleniny pres den, k tomu nejaky multivitamin ma i tak dost zinku i magnesia (podstatne slozky) a tudiz jsou to pro nej vyhozene penize. Jinak nenahradi vydatny spanek. Hladina testu je spise nez mineraly ovlivnena kvalitnim spankem. Kdo po nocich pari a chlasta, nedorovna to prípravek

  Keba-Tak mě zase ZMA docela šlape.Spánek je kvalitnější- hodně snů a ráno se budím jakž takž fit (vzhledem k okolnostem).

Tento doplnok, som braval pred spanim 2 tablety a pocas tohto obdobia , som pocitoval lepsiu regeneraciu , hlbsi spanok, a celkovo na treningu isla sila mierne hore. Takze tento doplnok urcite doporucujem

Záverečný verdikt:

Ak máš pocity únavy a vyčerpanosti môžeš prípravky na báze ZMA kúpiť , zameraj sa však na vylepšenie tvojho životného štýlu.

Ten kto dosahuje dobré  výsledky a darí sa mu zlepšovať nepotrebuje tento prípravok. Ak sa nachádzaš „overloade“ tj keď tréningové zaťaženie stúpa nad normál môžeš vyskúšať suplementáciu týmto výrobkom , ako prevenciu odpálenia CNSky  na doplnenie minerálov(zinok a horčík). Dobré skúsenosti mali užívatelia so ZMA od Scitecu nazvané ZMB6 ak si rozhodnutý že prípravok potrebuješ…

Hodnotenie článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.