16 exceletných faktov o vajciach ktoré musíte vedieť ak posilňujete

vajcia do diétyVajcia kto by ich nepoznal sú lacné, bohaté na výživu, plné bielkovín a veľmi vhodné ako raňajky. V článku sa dozviete ešte viac informácií ktoré vám pomôžu na zdravej ceste.

1.) Obsah bielkovín – každé vajce obsahuje cca 6 gramov bielkovín. V praxi je overené že vajcia sú jedným z najlepších zdrojov vysoko kvalitných proteínov. Jedno vajce obsahuje asi 40 rôznych látok, potrebných pre ľudský metabolizmus, a sú ľahko stráviteľné.Vajcia sa v hodnotení v Po-treningových jedál umiestnili na 5-tom mieste , práve vďaka obsahu kvalitných bielkovín a dostupnosti.
 
2.) Podporujú zdravie kostí surové vajcia obsahujú vitamíny A, D, E a B 12. Vaječný žĺtok obsahuje veľavitamínu D, ktorý pomáha chrániť naše kosti. Spolu so spomínaným obsahom bielkovín sú vhodné jedlo na regeneráciu po ťažkých úrazoch.

 

3.) Posilnenie do boja surové vajcia sú bohatým zdrojom esenciálnychprvkov (prvky ktoré telo príma iba v strave), ako riboflavín, vitamín z B komplex, ktorý je nevyhnutný pre  metabolickú energiu (dobré spaľovanie).

 

4.) Znižuje riziko rakoviny prsníka nedávna štúdia zistila, že ženy, ktoré konzumovali veľké množstvo cholínu, živiny obsiahnutej vo vajciach mali o 24% menšiu pravdepodobnosť, že dostanú rakovinu prsníka.

vajcia pre rast svalov

 

5.) Sú nízko kalorické zvlášť ak odstránite žĺtok no pokiaľ nedržíte špeciálnu diétu žltky môžete
veselo konzumovať totižto jeden poriadny vaječný žĺtok obsahuje 210 mg cholesterolu a 5g tuku.

Štúdie ukazujú, že ak zjete jedno vajce každý deň znižujete možnosť vysokého tlaku a srdcových chorôb. Argumentom ktorý je vyvracia staré mýty je ten, že väčšina z tukov v žĺtku sú nenasýtené ktoré sú prospešné pre zdravie.

Tuky, s obsahom kyseline linolovej kyseli znížujú množstvo tuku a vstrebávanie cholesterolu v črevách. Vajcia môže sú teda vynikajúcou voľbou pre osoby držiace diétu za účelom redukcie tuku. Vzhľadom na ich vlastnosti, sa cítite dlhšie najedení. Kozumácia vajec na raňajky podporuje zdravú telesnú hmotnosť a znižuje riziko obezity.

 

6.) Budete mať dobrý zrak Luteín a zeaxantín sú obsiahnuté vo vaječnom žĺtku sú dva antioxidanty, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie očí. Vajcia deň zabraňujú  makulárnej degenerácii v dôsledku obsahu kartenoidov.

 

7.) Bohatý zdroj cholínu ktorý je základná živina, ktorá je obzvlášť dôležitá pre tehotné a dojčiace ženy, pretože prispieva k rozvoju mozgu a pamäti.

 

8.)Nedostatok železa nehrozí ľudia s nedostatkom železa pociťujú príznaky: únava, bolesti hlavy a podráždenosť.Ak chcete dosahovať zlepšenia v tréningu únava musím byť čo najmenšia tu je 18 tipov proti únave. Železo vo vaječnom žĺtku, je v najľahšiej absorbovanej a použiteľnej forme železa v potravinách.

 

9.) Vajcia zvyšujú HDL cholesterol, vaše obavy ohladne cholesterolu niesú na mieste , cholesterol sa laicky povedané delí na dobrý a zlý (tu je viac info o dobrom a zlom cholesterole). Vajcia obsahuje viac dobrého cholesterolu (HDL) než zlého cholesterolu (LDL). Ľudia, ktorí majú vyššiu hladinu HDL zvyčajne majú nižšie riziko srdcových ochorení, mŕtvice a rôzne zdravotné problémy. Jesť vajcia je skvelý spôsob, ako zvýšiť HDL.

 

10.) Ak treba znížiť krvný tlak –Zdraviu prospešné peptidy prítomné vo vajciach podľa viacerých štúdií znižujú krvný tlak.

 

11.) Pre zdravé vlasy a nechty Síra obsiahnutá vo vajciach a ďalšími vitamínmi a minerálmi pomáha podporovať rast vlasov a nechtov. Vajcia sú tak okrem regenerácie svalov vhodné i pre zdravé vlasy ,nechty i pokožku.

 

vajcia domace vs kupovane

 

12.) Posiľňujú imunitu – Niektoré tréningy a diéty sú zaberák na imunitu vitamíny a látky obsiahnuté vo vajciach prispievajú silnejšiej imunite napríklad spomínané železo pomáha podporovať zdravý imunitný systém a normálnu produkciu červených krviniek.

 
13.) Tu je návod na skvelý test čestvosti vajec: Vezmite misku a naplnte ju vodou potom do nej vložte vajce ak klesá máte malý dôvod k radosti – vajce čerstvé. Ak pláva tak už je staré , test je vhodný najmä ak vajcia nevaríte a jete ich surové.

 

14.) Koľko by ste mali jesť vajec? Novšie lekárske publikácie hovoria že vajec môžete zjesť koľko chcete , bez obáv zo zvýšeného cholesterolu. (Staršie názory boli max 6 vajec týždenne).Ľudia ktorý sú diabetici by sa mali vyvarovať konzumácii väčšieho množstva žĺtkov.

 

15.) Domáce vajcia vs vajcia v obchode – odpoveď je jasná samozrejme domáce vajcia , lepšia chuť a bohatšie zastúpenie vitamínov a minerálov sú jasnsnými faktmi prečo konzumovať domáce vajcia. Vajcia predávané obchode majú  o 30% viac cholesterolu, 25% viac nasýtených tukov,60% menej vitamínov,50% menej omega3 mastných kyselín, 90% menej betakaroténu a 80-85% menej vitamínu D.

 

16.) Farba škrupiny nerozhoduje  tradovalo sa že hnedé vajíčka sú výživnejšie ako biele -nieje to pravda. Výživová hodnota bielych alebo hnedých vajíčok je rovnaká skôr rozhoduje pevnosť škrupiny ak je slabá , tak slepke chýbali isté mineráli napríklad vápnik. Tiež je omnoho viac rozhodujúce či sú vajíčka domáce alebo kupované.

jedenie vajec narast svalovej hmoty

 

Vajcia nutričné hodnoty:

Platí pre celé vajce (bielok+žĺtok)

1 Vajce celé 350kJ 84 kcal Tuk:6.72 g Bielok: 7.2 g Sacharidy:0.66 g Obvyklá hmotnosť jeden kus: 60 g

 

Iba bielok (mimoriadne vhodný do diét s nízkym obsahom sacharidov)

Vaječný bielok 70 kJ 17kcal Tuk:0 g Bielok:3.5 g Sacharidy:0.5 g

 

2 thoughts on “16 exceletných faktov o vajciach ktoré musíte vedieť ak posilňujete

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.