Príbeh úspechu – kulturistický životopis Arnolda Schwarzeneggera

Donedávna bol Arnold pre väčšinu ľudí len svalnatý herec v akčných filmoch, no ak sa niekto  pozrel na životnú dráhu tohoto človeka, zistí, že sa od ostatných ľudí odlišuje.

 

 

Je veľa príbehov kde z bodu 0 sa človek vypracuje na rešpektovaného a obdivovaného človeka. Dokázali to ľudia v jednej či dvoch disciplínach, napríklad stal sa z neho herec, dobrý investor niektoré kategórie sa prekrývajú.

No Arnold Schwarzenegger to dosiahol v minimálne troch rôznych disciplínach  Kulturistika, Herectvo, Politika. Všetky tieto disciplíny  majú minimálnu previazanosť  a sú odlišné , no Arnold dokázal vystúpať na vrchol v každej jednej z nich.

 

 

Kniha Total Recall – Arnoldov životopis 

PDF z  knihy  Total Recall 

 

Arnold Schwarznegger-Zivotopis-kulturista

 

 

Detstvo a mladosť Arnolda Schwarzeneggera

 

 

Gustav a Aurelia Schwarzenegger

Gustav a Aurelia Schwarzeneggerovi

Všetko však začalo v Thale, malej rakúskej obci nedaleko Grazu:

Narodil sa 30. júna rodičom Gustavovi a Aurélii.

Jeho Otec pracoval ako policajný dôstojník  a zohral dôležitú úlohu v jeho živote. Bol to tvrdý rakúsky policajt a Arnold sa snažil uniknúť  takže keď neskôr prišla pozvánka od Joe Weidera tak neváhal. Arnold svoje detstvo prežil v chudobnej domácnosti, v ktorej boli problémy s peniazmi, chýbali v nej ústredné kúrenie (kúrili s kachlami v jednej miestnosti) chýbali tiež telefón, elektrina, koberce, voda, ktorú museli ako deti nosiť zo studne vzdialenej 150 metrov. Samozrejme svaly Arnoldovi nenarástli  z takéhoto nosenia vody. Navyše žili v domácnosti kde jedla nebolo prebytok.

Takáto namáhavá činnosť v rannom veku u neho vybudovala vytrvalosť , húževnatosť , schopnosť dosahovať ciele. Bez týchto vlastností by zrejme nedosiahol úspech takého rozsahu.

V rodine to tiež Arnold nemal ľahké. Jeho otec mal v obľube staršieho syna Meinharda a mladší Arnold išiel bokom. Tiež zlé jazyky tvrdia, že často sa opil a bol hrubej agresívnej povahy.

Meinhard Schwarzenegger_Arnoldov_Brat

Brat Meinhard Schwarzengger

Otec medzi synmi burcoval rivalitu  v hrách, v ktorých mladší Arnold mohol len ťažko vyhrať nad  väčším silnejším bratom Meinhardom. Ak sa tak zriedka podarilo, otec miesto pochvaly poznamenal “ je to len náhoda“.

V mladosti si Arnold rád chodieval zaplávať v jazere Thalersee , a v zime zasa korčuľoval.

V mladom veku 13 rokov Arnold odchádza z Thalu do veľkého mesta Hradca, inšpirovaný filmami s Regom Parkom a začal sa venovať kulturistike.V tej dobe ale nič nenapovedalu tomu, že Arnold dosiahne vôbec nejaký kulturistický úspech.

Na začiatku 60tych rokov bol Kurt Marnul jedným z najlepších kulturistov z Rakúska  a v roku 1958 založil Atletickú Úniu Graz – stredisko, kde trénovali najlepší  silový športovci z Rakúska. Arnold sa túžil dostať do ich blízkosti. Spravil to tak, že prehovoril plavčíka z Thalersse o ktorom vedel že patrí k Marnulovým priateľom, aby ich dvoch zoznámil.

 

Došlo k stretnutiu a Kurt si všimol potenciálu Arnoldovej postavy.Bola vysoká cca 185 cm, čo na jeho vek 13 rokov celkom dosť. Marnul pozval Arnolda do Únie na tréning. Podľa pamätníkov Arnold dobrý dojem neurobil, mal špatné držanie tela, prepadnutý hrudník a tenké nohy ,keď bol pod záťažou, privieral oči  a otváral ústa.

Arnod_Kurtom_Marnulom

Celú posilovňu rozosmial, keď sa naklonil k jednému z cvičiacich  a povedal, že za 5 rokov bude z neho Mr. Universe. Brat Meinhard sa v posilovne objavil, ale jeho odhodlanie trénovať nebolo príliš veľké, no aj tak bolo zjavné, že je  omnoho silnejší ako Arnold. Avšak ten mal zasa omnoho väčšie odhodlanie každý  deň v  17:00 stál pred posilovňou a čakal na otvorenie. Ak sa mal rozhodnúť,  či zmešká autobus alebo dokončí tréning, tak dokončil tréning a domov išiel peši cca 8 kilometrov. Arnold tak odhodlaný prehlásil:

„Keby si mi povedal že keď zjem kilo hoven a narastú mi svaly , zjedol by som to“

Od otca sa už dávnejšie Arnold naučil nevnímať bolesť a utrpenie a ísť si za svojím. To naplno zúžitkoval vo svojich tréningoch v posilovni kde mrzlo. Jedného večera keď púšťal činku, tyč mu primrzla k ruke a Arnold si strhol kožu z dlane.Toto odhodlanie však znepokojilo jeho otca Gustava, ktorý  sa snažil Arnoldovi zatrhnúť  a tak mu povedal, že z neho nikdy v živote nič nebude a hrozil mu, že ho vyhodí z domu.

 

Arnold Schwarzenegger: začiatky a  prvé súťaže

 

V životopise je nutné spomenúť Arnoldovu prvú súťaž, ktorá sa konala v Hradci. Usporiadal ju Alfréd Gerstl, ktorý chcel ukázať, že kulturistika je prospešný šport pre mladých a spôsob ako ich vystrihať pred zlozvykmi. Arnold vtedy skončil na druhom mieste. Na prvú súťaž to bolo skvelé. Arnold sa rozhodol, že  pôjde skúsiť  súťaže v  Nemecku, no medzi tým musel nastúpiť na povinnú vojenskú službu  kde riadil tank ,armáda nemala na jeho telo zlý vplyv , ako sám Schwarzenegger spomína po prvý krát každý deň mohol jesť mäso, čo znamenalo dobrý prísun proteínov pre budovanie svalovej hmoty. V dobe, keď bol v armáde  sa Stuttgarte konala súťaž o juniorský titul MR. Europe. Arnold mal vtedy 18 rokov.

Mlady_Arnold_Schwarzenegger

Problém bol však v tom, že síce pricestoval do Stuttgartu, no nemal vybavený „opušták“ a vlastne ho mohli stíhať za dezerciu. Arnold súťaž vyhral a stal sa Mr. Europe 1965. Tam sa stretol s jeho celoživotným kamarátom Francom Columbom, ktorý bol o šesť rokov starší, nízkej 163 cm postavy.

arnold_mr_europa_1965V tom čase mu Albert  Busek dal ponuku na pozíciu trénera v Mníchove, nuž však po víťaznom opojení Arnold sa vrátil späť k armáde, kde ho čakalo vytriezvienie. Súd ho strčil za mreže. Našťastie nie na dlho, iba 7 dní do cely bez prikrývky a bez jedla, no zvesť o víťaztve sa šírila táborom a Arnold napriek tomu, že hrubo porušil armádny poriadok sa stal hrdinom. Armáda mu neskôr v jeho koníčku vyhovela.

Arnold rád stváral čertoviny  a kanadské žartíky sa stali jeho obľúbenými. Raz za ním prišiel neskúsený kulturista, ktorý práve vyhral Stuttgartskú súťaž, no choval sa príliš ako zamilovaná slečna. Mladého kulturistu dychtivo podporoval jeho otec a to Arnoldovi hralo do karát.Pozvali ho spolu s kamarátom na večeru, kde ich čakala hora mäsa.

Samozrejme všetko zjedli a potom sa dychtivý kulturista pýta Arnolda, čo je tajomstvo jeho úspechu  a ten mu odpovedal “ ak chceš mať veľké svaly ako ja, tak musíš pomlieť škrupiny z orechov a pridať ich do plnej lyžice soli.

Prvý deň zješ jednu lyžicu,druhý deň dve a tretí deň tri a tak ďalej do konca mesiaca potom ti narastú veľké svaly 🙂 . Nádejný kulturista sa začal riadiť Arnoldovými radami a vôbec si neuvedomil, že soľ nie je príliš zdravá a tak skončil  u doktora.

V marci v roku 1966 Arnold získal veľmi cenný titul a stal sa majstrom Nemecka.

Rodičia však boli proti Arnoldovej kulturistike a snažili sa obmedziť, so slovami nezarobíš si ani na slanú vodu. Kulturistika v tom čase bola finančne neohodnotený šport a venovala sa jej malá skupina ľudí. Arnold býval vtedy v malom byte a delil sa o neho s kamarátom tiež Mr. Universe majstrom Nemecka Helmutom Riedmeierom, pracoval stále ako tréner v posilovni a začali sa objavovať záblesky  začínajúcej slávy. Rok 1966 bol počiatkom  veľkého úspechu, ktorý Schwarzeneggerovi odštartovala výhra titulu Mr. Universe .

Arnoldova prvá účasť na súťaži Mr. Universe

 

arnold chet yorton mr universeAby bol Arnoldov životopis detailný a dobre spracovaný, treba spomenúť zisk prvého titulu Mr. Universe v Londýne. Síce Arnie mal riadne zamestnanie, no zarábal málo na to, aby mal na cestu do Londýna, kde sa konala súťaž v kulturistike MR. Universe. Na cestu mu prispeli kamaráti.Pomohol mu hlavne jeho spolubývajúci Helmut Riedmeier, ktorý už mal túto súťaž za sebou.

V Londýne stál proti Arnoldovi  jeho prvý rival Chad Yorton. Chad bol  favoritom súťaže  a tak aj bolo. Arnold skončil hneď za ním, no bol spokojný. Víťazstvo vyhral len Yorton len ochlp navyše Arnold mal vtedy len 19 rokov. Príčinou, prečo mladý Arnold neprekonal rivala boli aj slabo vypracované nohy.

Po súťaži Mr. Univerze sa stretol s jeho idolom Regom Parkom. Arnold mu povedal, že sa túži s ním stretnúť v Južnej Afrike, kde Reg Park býval.Dostal odpoveď, že ak vyhrá titul Mr. Universe, tak ho do Afriky zoberie. Arnold sa po prvý krát zúčastnil MR Universe 1966. Absolútny titul síce nezískal, no získal cenné skúsenosti, slávu a nových priateľov.

 

Výhra Mr Universe  a pozvánka do Ameriky

 

V Arnoldovom životopise je veľmi veľa zásadných momentov a výhra na Mr. Universe patrí medzi kľúčové. Ešte stále mohol zapadnúť  do zabudnutia niekde v Rakúsku, ale to sa nestalo.

V roku 1967 bol Arnod v európskej kulturistike mužom číslo 1.V Anglicku mal veľa fanúšikov a po predstavení rozdával autogramy  a za pózovanie dostal nejaké peniaze na prežitie.  Na súťaži Mr. Univerze Arnold predvádza skvelú formu s rozmermi dovtedy nevidenými. Schwarzeneggerove miery boli 50 cm ruky 80 cm pás 140 cm hrudník. Súťaž Mr.Universe s prehľadom vyhral a svojmu idolu Regovi Parkov poslal telegram : Tak čo? práve som vyhral Mr.Universe. Reg mu ponúkol zmluvu na pár vystupení v Južnej Afrike a za istý honorár, cca 50 libier tiež pripojil pozvánku na strávenie spoločných Vianoc v Južnej Afrike.

reg park_schwarzenegger

(O 8 rokov neskôr sa v Južnej Afrike bude konať Mr. Olympia 1975, z ktorej pochádza aj film Pumping Iron ..uvedené neskôr v životopise Arnolda Schwarzneggera).

 

 

arnold_sutaz_v_vzpieraní„Malá súťaž v trojboji“

Dva mesiace po výhre titulu Mr. Univerze sa Arnold zúčastnil súťaži v trojboji  Paradise Keller. S obvodom rúk 50,5cm  urobil na všetkých dojem. Pri pohľade na výhru, ktorou boli trofeje, sa spýtal: čo je to za črepy, to som sem išiel celú cestu z Mníchova, aby som vyhral toto !! ? Niekto sa ho opýtal či si je taký istý výhrou ? Arnold sa rozosmial a potom si začal premeriavať súperov..Arnold súťaž prehral..

 

 

 

Pozvánka do Ameriky

V tom čase sa začal o Arnolda zaujímať  bohatý promotér súťaží a vydavateľ kulturistických časopisov Joe Weider. Výhra titulu Mr. Universe pre mladého Arnolda Schwarzeneggera znamenala pozvánku do USA.Weiderove súťaže boli v Amerike tým najlepším. Zúčastňovali sa ich tí najlepší borci a boli najlepšie hodnotené.

Druhá výhra titulu Mr. Universe v roku 1968 a ďalšie víťazstvá prinutili Joe Weidera pretiahnuť Arnolda na svoju lod a tak vyslal posla ktorý sa s ním stretol a odovzdal ponuku na odcestovanie do Ameriky. No dali mu tiež najavo, že  síce je v Európe pánom, v Amerike bude len „priemer“. Pri odlete do USA  Arnoldovi Schwarzeneggerovi neudelili víza a bolo by po všetkom, keby  sa zaňho nezaručil Weiderov posol. Arnoldove nohy tak mohli kráčať  po USA.

 

Arnold dorazil do USA

 

Prvé čo povedal „dám im na frak“ .No však musel riešiť omnoho tažšie problémy nieje tajomstvo a množstve Arnoldových životopisov sa spomína že neovládal Angličtinu iba veľmi slabé základy , nemal žiadnie peniaze , preto všetkých zaskočila Arnoldova sebadôvera na to že zo sebou mal len vak.Navyše nebol vo forme čo sa týka svalovej vyrysovanosti.

Mladost_arnold_schwarznegger

Prvá Arnoldova súťaž v Amerike

Súťaž sa odohrávala v Miami, kde Arnold Schwarzenegger nastúpil proti Frankovi Zane. Frank bol o 30 kg ľahší ako Arnold, avšak mal veľmi dobré definované svalstvo, skvelú pripravenosť  a isté zázemie, čo sa nakoniec prejavilo na výsledku súťaže. Navyše Zane bol čerstvý držiteľ titulu Mr. America a bol opálený. Arnold bol biely ako krídla a svaly boli síce veľké, no strácali vyrysovanosť potrebnú na úspech v súťaži v USA. Súťaž vyhral Frank Zane  a Arnold túto porážku niesol ťažko.

Ďaleko od Európy, kde mal víťazstvá isté  a navyše bez peňazí  zaspával s plačom.Ale ako Arnold spomína v mnohých životopisoch, ihneď sa vzchopil a prehra na súťaži ho len utvrdila v tom, aby sa stal Numero Uno v USA ,staré majstrovstvo, obrátiť  porážku vo výhru sa naučil Arnold využívať už v mladosti. Jeho schopnosť vrátiť sa a znovu víťaziť  je legendárna, neskoršie vo filme Terminátor povie hlášku :I Il be back“.

Joe_Weider

Arnold Schwarzenegger a Joe Weider

Joe Weider skúsený obchodník Arnoldovi ponúkol zmluvu na rok v tej zmluve bol uvedený neveľký plat výmenou za Arnoldove meno, príspevky v časopisoch a podobne.Weider dal Arnoldovi cenné rady, ako sa chovať v USA a poučil ho v mnoho oblastiach, nielen v oblasti kulturistiky, ale aj financií a obchodu . No ako to už býva, zo žiaka sa stal vyrovnaný protivný , Arnold sa naoko poddal, no však zakrátko bolo Arnoldove majstrovstvo také dobré ako Weiderove. Raz povedal, že človek ktorého najviac obdivuje je Joe Weider. Ich vzťah bol konfliktný, ale vždy sa dojednali na uzmierení.

Ďalšia významná osobnosť v Arnoldovom živote bol Artie Zeler fotograf. Ten spomína, že Arnold bol schopný obetovať čokoľvek, aby dosiahol úspechu, no nestrácal kontakt z realitou a videl svoje nedostatky a tiež sa na ne sústredil, aby ich odstránil. Schwarzenegger začal chodiť na lekcie pózovania, angličtiny a neskôr aj herectva a obchodu.

Neskôr sa Arnold stretol s trénerom Vince Girondom, ktorý bol známy svojou priamočiarosťou a pri stretnutí si zmeral Arnolda a hovorí : „Vyzeráš ako tlsté hovno“. Arnold bol donutený znášať Girondovu povahutrénoval u neho skoro rok.

 

Arnoldov tréning pre víťaztvo

 

Jeho kulturistický kamoši spomínajú na Arnoldovo pojatie tréningu. Bill Grant ktorý sním trénoval, spomína, že do tréningu dával naozaj všetko a mal tréningy s vysokou intenzitou. Keď prišiel do posilňovne, už mal v hlave zrovnané čo bude cvičiť, ako bude cvičiť, všetky váhy, série, opakovania.

 

Charakteristická bola aj Arnoldova súťaživosť. Ak ho niekto v tréningu prekonal, zariadil to tak, aby sa to už nestalo.Bill spomína, že raz trénovali drepy 165 kilami. Arnold urobil 12 drepov a ja 13. Potom sa na mňa pozrel a povedal: nabudúce už ma neporazíš a bol aj tak, bez ohľadu, ako som chcel veľmi, tak som Arnolda neporazil.

 

Keď utrpel zranenie, nikdy  nič  nepovedal,svoje zranenie skrýval, nikomu nedával tušiť či je zranený .Arnold trénoval  6 krát týždenne , ráno hrudník, večer nohy. Tréningy boli naozaj namáhavé. Arnold niekoľko krát aj omdlel, stratil vedomie, zvracal a padal a vždy vstal a pokračoval. Mal obrovskú vôľu ísť vpred  a tiež odvahu narábať so svojimi svalmi ako nikto.

Sústredil sa na prítomnosť. Keď som videl, ako bombarduje svoje bicepsy, hovorím mu:

Arnie máme pred sebou ešte 14 sérii zdvihov na biceps , Arnold na to – Nie, máme len jednu a tú práve robím ! A tak postupoval každú sériu za sériou, až kým nevykonal 20 sérií. Bláznovstvo, ale na Schwarzeneggera to fungovalo.

 

Arnold Vs Sergio Oliva cesta na Mr. Olympia

 

Všetko sa začalo stretnutím Arnolda a úspešného kulturistu Boyer Coe, ktorý bol v tom čase štvornásobným Mr. Universe. Arnold sa chcel s Olivom stretnúť. Vtedy bol Sergio kráľom kulturistiky, pretože vyhral titul Mr. Olympia, čo je najprestížnejší titul. Prakticky to znamená najlepší kulturista na svete. Aby bola Arnoldova príprava uspešná, chýbal mu jeden element. Dobrý sparing partner a tým bol jeho priateľ Franco Columbu. Arnold si myslel, že americký kulturisti sú príliš zhýčkaný a skôr ťahá on ich ako oni jeho, tak doporučil Joe Weiderovi  Franca Columba, ktorý bol tiež vynikajúci kulturista.

arnold_vs_sergio_1969

Sergio Oliva výhra Mr.Olympie 1968

Arnoldove spomienky na prvú Mr. Olympiu  z roku 1969:

Bol som v šatni spolu s Olivom.Mal oblečenú mäsiarsku zásteru, aby zahalila jeho telo, no bolo jasné, že je to poriadny kus chlapa.

Potom po napumpovaní a tesne pred vstupom na pódium si Sergio túto zasteru vyzliekol, prešiel popri mne a ja som vedel, že je koniec. Úplne som ostal psychicky odrovnaný, napríklad pri súboji s Frankom som mal navrh v objeme svalstva, no pri Sergiovi Olivovi som bol ten druhý. Vôľa poraziť ho bola preč a Sergio Oliva vyhral ešte v šatni. Na sútaži som predviedol pózy s vedomím prehral si. Výsledok sútaže bol Schwarzenegger druhý , Oliva prvý.

Aby som si zahojil rany, rýchlo som odcestoval do Londýna, kde som vyhral Mr. Universe 1969 a porazil Serge Nubreta, vynikajúceho francúzkeho kulturistu.

Začal som sledovať postupy iných kulturistov, tréningové plány, jedálničky  a ostatné a tréning bol ešte krutejší ako predtým.

Arnold však myslel na svoje zázemie. Vedel, že veľké svaly stoja veľa peňazí a tak si Arnold spravil zásielkový obchod s kulturistickým náčiním, ktorý prezentoval v jednom z Weiderových časopisov. Spolu s Frankom tiež založili firmu behajúce tehly.

 

Z tej doby pochádza niekoľko vtipných príbehov:

Napríklad jeden pracovník pokladal tehly na krivo a práca sa zdala zničená. V tom prišiel Arnold a  hovorí: nuž dáme reč s paňou domu priviedol ju k nakrivo naskladaným tehlám a hovorí jej, že tá časť kde sú nakrivo položené tehly, sú podľa najnovšej európskej módy. Pani bola nadšená a veľmi sa jej to páčilo.

Arnold sa obrátil k pracovníkovi a hovorí, nech sa na stavenisku stane čokoľvek, musíš to vedieť predať .

Druhá príhoda sa týkala búrania komínu. Arnold s Francom sa dohodli, že komín opášu lanom a zhodili ho behom 10 minút. Zarobili 1000 usd a pani domu bola taká rada, že im tehly venovala. Arnold ich okamžite predal ďaľšiemu zákazníkov pod názvom „starožitné tehly“.

 

Zastávka  na Mr. Universe 1970 a prekonanie svojho vzoru

 

Pred začiatkom súťaže Mr. Universe sa Regovi Parkovi donieslo  info s fotografiami, že bude ľahké poraziť úradujuceho šampióna a tak ukázať svoju prevahu a dať za vyučenú mladému zobákovi. Lenže fotografie boli staré a zachycovali Arnolda, keď bol z formy.Arnold doladil svoje majstrovstvo psychického boju k dokonalosti, vzal si príklad so Sergia Olivy a jeho metódy náležite prispôsobil.

Arnold dorazil na miesto a nenápadne sa obliekol tak, aby to vyzeralo, že starého majstra neohrozí do taktiky. Pridal klábosenie o somarinach , vtípky a podobne, aby vyviedol Rega Parka so sústredenosti.

Park sa za scénou zúrivo pumpoval, Arnold  bol veselý a hovoril o všetkom možnom, až Rega to vyviedlo z miery  a povedal:

„Do riti Arnold mohol by si byť ticho !!!?? počkaj s tým keď bude po súťaži !!!.

Arnold na to odpovedal

Po akej súťaži ?

Na súťaž prvý  vystúpil Reg Park a keď sa obzrel a videl Arnolda, vedel už súťaž prehral. Hľadisko bolo v šoku, keď na scénu vystúpil Arnold . Reg bol porazený a mladý Arnold tak porazil svoj vzor.

dave_draper_arnold_schwarzenegger_reg_perk

Dave Draper Reg Park a Arnold Schwarzenegger

 

Odplata Sergiovi:

 

Hneď nato sadol  do lietadla a letel do Columbusu, kde sa konala súťaž Mr. World, ktorej sa zúčastnil aj Sergio Oliva, ktorého Arnold porazil pripravenosťou a lepším pozovaním. Po tejto súťaži sa však psychický boj neskončil, Mr. Olympia bola za 2 týždne. To, že teraz vyhral Arnold ešte nič moc neznamenalo, lebo rozdiel medzi nimi bol tenký . Tak Arnold pozval Olivu na večeru, kde mu povedal:

„Keby si prišiel na súťaž o 5-7 kg ťažší , dnes by som ťa neporazil“

Mr Olympia 1970 a Arnoldove psychologické víťazstvo

Tri týždne ubehli ako voda. Oliva tušil, že má pred sebou silného súpera a nenechal nič na náhode. U Arnolda tomu bolo rovnako. Pretože Arnold tušil, že boj medzi ním a Sergiom bude vyrovnaný, bol odhodlaný nakloniť si šťastie k sebe všetkými dostupnými cestami a s Francom vymysleli na Olivu legendárnu lesť.

Pol hodiny pred začiatkom súťaže sa Franco s Arnoldom pozerali ako Oliva sa rozcvičuje, potom zohrali pred ním dohovorenú scénku. Franco odporučil sa ísť najesť a dať si hranolky s kečupom. Arnold súhlasil a Olivovi padla činka z ruky. Bol z toho celý zmätený a tejto dvojice sa opýtal, či to myslia naozaj vážne.

Arnold mu odpovedal : „Keď nemáš formu teraz, tak  to už ju teraz nedoženieš Sergio “ Olivu táto veta ešte viac vyviedla zmiery. Nebol zvyknutý na tak priamočiaru až arogantnú odpoveď.

No pravú bombu si Arnold na Sergia schoval na záver súťaže. Ich svalový rozvoj bol vyrovnaný. Ak by titul dali Sergiovi, nikto by nemal nič proti, rovnako ako keď by získal titul Mr. Olympia Arnold. Rozhodovali detaily ako pózovanie, prezentácia, v ktorých mal Arnold navrch. Po dlhom pozovaní boli už oba súperi unavený a tak Arnold pošepkal Sergiovy do ucha : „Mám toho dosť, poďme preč“ Sergio súhlasil a otočil sa kráčal preč s pódia. Arnold ako by ho nasledoval sa vzápätí otočil a predviedol tie najlepšie pózy. Divákom sa zdalo, že Sergio to vzdal a tak začali skandovať Arnold ! Arnold!  Sergio pribehol naspäť, ale už bolo príliš neskoro. O víťazovi bolo rozhodnuté.

Arnold vyhral svoju prvú súťaž Mr. Olympia a v tom roku vyhral všetko, čo sa dalo od Mr. Universe, Mr. World. Od tejto chvíle Schwarzenegger svoj trón kráľa kulturistiky neopustí, nedovolí nikomu aby ho porazil.

Smutné udalosti v Arnoldovom živote

20.5 1971 zomrel jeho starší brat Meinhard pri automobilovej nehode, zanechal po sebe syna Patrika. Arnolda však  táto situácia neodstavila, stále bol sústredený na kulturistiku  a bratovi na pohreb neprišiel.Po Meinhardovej smrti napísal jeho manželke Erike, ktorej ponúkol pomoc.Kedykoľvek bude niečo potrebovať, pomôže jej .Arnold posielal peniaze a platil mladému Patrikovi školu.

11 decembra zomrel Arnoldov otec Gustav Schwarzenegger  na infarkt. Hovorí sa, že mu Meinhardov odchod zlomil srdce , Arnold na pohreb neprišiel, znovu ostal v USA. Vo filme Pumping Iron svoju neúčasť na otcovom pohrebe zdôvodnil, že sa pripravoval na súťaž a otcovi by už aj tak nepomohol.

Arnold-Schwarzenegger-1971-životopis

Mr. Olympia 1971 hladké víťazstvo

Arnold najprv zamieril do Londýna, kde sa konala súťaž NABBA Mr. Universe, no v tom čase federácia IFFB schválila pravidlá, že závodníci ktorí súťažia v iných federáciách ako je IFFB dostanú rok dištanc. V Paríži sa konala Mr. Olympia a tej dal Arnold prednosť a Mr. Universe sa nezúčastnil, tú vyhral Bill Pearl. Pre Arnolda Mr. Olympia 1971 bola isté víťazstvo, pretože Sergio súťažil na Mr. Universe, ktorú usporiadala iná federácia ako IFBB.

Olympia 1972 kontroverzný  a posledný Arnoldov boj so Sergiom:

 

Mr._olympia_1972 sergio_olivaMr. Olympia v roku 1972 bola usporiadaná v Essene (Hnadelshof) v Nemecku. Najväčšími favoritmi boli Arnold Schwarzenegger, Franco Columbu,Frank Zane, Serge Nubret a hlavne Sergio Oliva.Ak na Mr. Olympii Arnold nemal vážneho konkurenta, tak tu  mal minimálne Sergia Olivu. Prišiel aj Arnoldov otec Gustav, ktorý onedlho zomrel, chcel vidieť ako sa darí synovi. Keď Arnold videl Sergiovu postavu, vedel že je lepší, nuž ale nezosypal sa, ale bojoval. Rozdiely medzi nimi neboli priepastné, takže sa to dalo a Arnold urobil všetko, aby získal navrch. Kulturistika je šport, kde aj menší borec môže poraziť väčšieho a všetko zaleží na tom, ako rozhodcovia rozhodnú. Neexistujú presné meradlá, podla čoho hodnotiť ľudské telo.

Arnold trochu na Sergia strácal, no uvedomil si, že môže získať výhodu, ktorá sa mu naskytla vo výbere miestnosti pre kvalifikáciu. Arnold vybral miestnosť s tmavou maľbou na stene, kde jeho biele telo vyniklo a naopak, Sergiova tmavá pokožka splynula s pozadím.

Keď stáli vedľa seba títo dvaja súperi, Schwarzeneegger sa jednou nohou priblížil k rozhodcom, aby vyzeral väčší ako  Oliva. I ďalšie aspekty hrali Arnoldovi do karát a to bola politika. S Arnoldom sa dali časopisy lepšie predávať, bol ochotný fotiť fotografie a pomáhať v biznise.

 

Tiež proti Sergiovi využíval výšku. Bol vyšší ako on pri porovnaní sa zameral na svoje ruky, hrudník a chrbát. Sergio sa ho snažil hecovať  a bol presvedčený, že ho víťazstvo neminie ale ma na pamäti poslednú porážku podobne keď  závodníci odchádzali z javiska preč, Sergio  zapózoval svoju slávnu pózu „the Victory“. Chcel ukázať komu patrí víťazstvo, odozva publika bol burlivý potlesk.

Sergio si myslel, že ho výhra na súťaži mr Olympia 1972 neminie. Avšak začalo sa nad nim zmrákať  a predpoveď  Serga Nubreta sa do bodky vyplnila. Sergia dali na prvé miesto zástupu, to znamenalo, že je favorit a rozhodci sa prikláňajú dať titul jemu, no však na to hneď vymenili a do čela zástupu postavili Arnolda Schwarzeneggera , Serge Nubret vtedy Olivovi pošepkal : tak vidíš, teraz ta rozhodcovia zarezali a titul Mr. Olympia dajú jemu.

 

A bolo. Tak väčšie sklamanie Olivovi snáď ani nemohli uštedriť. Titul Mr. Olympia 1972  mu vytrhli z rúk a dali Arnoldovi Schwarzneggerovi.

Zrovnanie týchto dvoch borcov z Muscle and Fitness  je nasledovné :

arnold-serge-nubret-oliva

sergio_oliva_1972_sutaž

 

Telesne Miery: Arnold bol vysoký 188 cm a vážil v optimálnej forme 104,5 kg, Oliva vážil 109 kg na 178 cm.

Trapézy: Obaja ako bývalí vzpierači mali dobré trapézy, Arnold možno lepšie oddelené, Oliva o niečo väčšie.  Záver zhoda.

RAMENÁ: Ramená nepatrili k Arnoldovym výstavným partiám, kdežto Oliva vlastnil jedny z najlepších delty v histórii. Víťaz Oliva.

CHRBÁT: Sergiov chrbát bola široký, ale takmer bez detailov, Arnoldov chrbát pripomínal rozrýhovanou cestu. Víťaz Arnold.

Hrudník: Obaja borci vlastnili jedny z najdokonalejších prsných svalov všetkých čias, avšak Arnold mal navyše hrudník vyklenutý. Víťazí Arnold.

Ruky : Arnold mal úžasne vysoké bicepsy, Sergio ešte úžasnejšie tricepsy a neskutočné predlaktia. Víťaz Sergio.

PÁS: Tu sa víťaz ťažko hľadá – Olivov pás bol tenučký, Arnold zase demonštroval dokonale vyrezané brušné svaly a serratus. Záver zhoda.

STEHNÁ: Podobne ako u iných partií boli Olivove stehná plnšie, Arnoldove vyrysovanejšie, akoby hlbokými ryhami predbehol dobu. Víťaz Arnold.

LÝTKA: Znovu, Sergiovým lýtkam chýbalo lepšie oddelenie. Keď Arnold napol lýtko, svaly sa pod kožou zavlnili ako klbko hadov. Víťaz Arnold.

CELKOVÝ DOJEM: Tu na Sergia nikto nemal. Víťaz Sergio.

Kto vyhral porovnanie? Arnold Schwarzenegger.

 

Olympia 1973 Arnold a Franco

 

Je ťažké vybrať z Mr. Olympií v ktorých sa Arnold predviedol v dobrej forme, ale táto Olympia v roku 1973 sa radí vysoko. Arnold sa pripravoval na potencionálny štart Sergia Olivu a nechcel dopustiť, že bude na neho strácať, ako to bolo na Mr. Olympii 1972. Nakoniec Sergio nemohol nastúpiť, dostal zákaz pretože sa zúčastnil súťaže WBBG Mr. Galaxy.

Pre Arnolda to bola rekordná štvrtá Olympia  a Sergia porážal, ktorý mal na konte tri výhry súťaže Mr. Olympia. Na scéne sa objavili Ken Waller a Lou Ferigno budúci Arnoldov súper na Mr. Olympii 1975

Konečné poradie bolo : 1. Arnold Schwarzenegger, 2.Franco Columbu,3.Serge Nubret

Mr. Olympia 1973

 

 

Olympia 1974

 

Súťaž Mr. Olypmpia 1974 sa konala v októbri vo Felt Aréne v New Yorku.

Arnold sa po prvý krát stretol zo súperom, ktorý bol vyšší ako on, vážil viac, bol ním Lou Ferigno ktorý sa v roku 1975 objaví vo filme Pumping Iron ako Arnoldov súper. Ferigno vážil 122 kg a bol najväčším a najťažším mužom na javisku. Naproti tomu Arnold a Franko mali skúsenosti, lepšiu svalovú definíciu.Arnold bol pripravený a v dobrej kondícii a mal zasa o niečo viac svalov ako na poslednej Mr. Olympii 1973 vážil 109 kg.Na Olympii 1974 sa po prvý krát súťažilo v dvoch kategóriách, ako tomu bude aj o rok na Mr. Olympii 1975.  Začali sa šíriť fámy, že táto olympia bude Arnoldovou poslednou. Nakoniec sa nepotvrdili.

olympia_1974_Arnold_Lou_franco

 

Arnoldova „skoro posledná“ Mr. Olympia 1975

 

Je to Arnoldova najznámejšia Mr. Olympia vďaka filmu Pumping Iron, ktorý s filmoval režisér  George Butler. Bol to začiatok Arnoldovej filmovej kariéry. Pôvodne oslovili Serga Nubreta, či by za honorár 1000 Usd mohol účinkovať ako súper proti Arnoldovi Schwarzeneggerovi. Ten to odmietol.

 

Arnold si budoval popularitu, kde to len išlo, pretože to bolo súčasť jeho plánu seknúť s kulturistikou a venovať sa filmu a herectvu,uvedomoval si, že potrebuje spopularizovať. Arnold usporadúval semináre, chodil pózovať po výstavách, účinkoval  v rôznych talk show. Jeho popularita veľmi narastala. Jeden očitý svedok popisuje Arnodlovu exhibíciu takto:

Moderátor uvádzal Arnolda so slovami :

„Je za scénou a práve sa rozcvičuje “ Z reproduktorov zaznel motív s Exodu  a dav začal skandovať Arnold! Arnold ! Arnold! a potom vystúpil sám Schwarzenegger a dav doslovne šalel.

Samotná Mr. Olympia 1975 bola organizovaná v Afrike . Černošský súťažiaci mali isté výhrady, ale nakoniec sa organizácia ukázala veľmi dobrá.Účastníci súťaže prileteli v lietadlách Juhoafrických aerolínií a  bývali v prvotriednom hoteli v Pretorii. Proti Arnoldovi nastúpil Lou Ferigno. Vo filme je síce zobrazený ako jediný, ktorý má šancu Arnolda poraziť, ale v skutočnosti bol bez šance. Väčšiu šancu mal možno jeho priateľ Franco, no ten bol na absolútny titul nízky. Aj keby mal väčší svalový rozvoj, tento hedikep mu podrážal kolená. To však nič nemení na veci, že na súťaži vyhral kategóriu do 200 lb, kde porazil Eda Corneyho.

Mr. Olympia 1975 Arnold _ Ferigno

 

 

arnold-is-numero-unoArnold sa stretol v kategorii s Lou Fergnom a  Serge Nubretom ako je vidieť vo filme Pumping Iron na Mr. Olympii 1975. Arnold nenechal nič na náhodu a vypálil aj zo psychologických zbraní na Lou Ferigna.

Ten v súboji s Arnoldom nakoniec skončil až tretí za Serge Nubretom. Arnold toto svoje víťazstvo sa rozhodol spečatiť –  Lou Ferignovi usporiadali  oslavu a Arnold mu spieva „Happy Birthday“ v oblečenom tričku Arnold is Numero Uno , to Ferigna asi dožralo.

 

 

Mr. Olympia 1980 Comback v Austrálii

 

Táto Mr. Olympia patrí medzi tie najkontroverznejšie v celej histórii súťaži Mr. Olympia. Mr.Olympia 1980 bola ešte kontroverznejšou ako olympia 1972, kde Arnold porazil lepšieho Sergia Olivu.  Arnold pred touto súťažou občasne komentoval iné kulturistické súťaže. Na jednej z nich dostal otázku, či sa po piatich rokoch nechce vrátiť odpoveď od Arnolda bola :

„Nie! z môjho odpočinku ma nevylákajú žiadne peniaze ani ďalšia trofej“

Zaujímavý príbeh sa rozvinul ohľadne priateľstva Franka Zaneho a Arnolda Schwarzeneggera. Frank vyhral predchádzajúce ročníky Mr. Olympia, no  pri príprave na tomto ročníku ho postihlo nešťastie. Došlo k autonehode a  Frank len tak tak vyviazol živý. Stalo sa to 8 týždňov pred súťažou Mr. Olympia 1980, ktorá sa mala uskutočniť v Sydney. Nehoda ho samozrejme oslabila a tréningový program musel prerušiť, nakoľko bol v nemocnici. Arnold bol jeho priateľ a prišiel ho navštíviť.Opýtal sa Arnolda či sa chystá súťažiť a či má prihlášku na Mr. Olympia stiahnuť, ako sa uvádza v životopise Arnolda Schwarzeggera. Arnold odporučil Frankovi súťažiť, ale oklamal ho v tom, že na súťaž Mr. Olympia 1980 nechystá. Príde, aby robil iba jedného z komentátorov tejto sútaže. Arnold tak oklamal priateľa ktorého poznal 12 rokov , zranený Zane mu na Olimpii vyhovoval.

 

 

Ďalší, kto si brúsil zuby na titul Mr. Olympia bol Mike Mentzer, propagátor systému Heavy Duty  bol o 4 roky mladší než Arnold a v perfektnej kondícii. Mentzerova tréningová metóda bola priamo v rozpore s tou Arnoldovou  a medzi týmito borcami sa rozhorel konflikt , skoro po sebe skočili.Mike Mentzer označil Arnoldove tréningové metódy za zastaralé a neúčinné a to Schwarzenegger nerád počúval. V istých nemeckých novinách vyšiel článok kde Arnold uvádza že sa zúčastní súťaže :

Budem bojovať zo Zanem, ktorý získal titul Mr. Olympia 3x  a Mentzerom, ktorý prehlasuje že je lepší. Nakoniec všetci budú plakať a ja zase vyhrám. Článok vyšiel 6 dní pred začiatkom súťaže.

Propagáciu súťaže mal na starosti istý Paul Graham. Ten Arnoldovi zariadil vlastný filmový štáb a vznikol film dokument „Comback“ kde účinkovali okrem Arnolda aj Tom Platz.

Súťažná forma Arnolda Schwarzneggera nebola oslnivá, ako tomu bolo roky predtým. Boyer Coe pozoroval Arnolda ako sa vyzlieka a potom si vzal Franka bokom a pýta sa ho, či to myslí Arnold vážne  a prečo si chce takto pokaziť meno. Za jeho éry tu boli 3-4 sútažiaci, teraz sa kulturistika zmenila a takých kulturistov je veľa.

Frank bol na Arnolda očividne nahnevaný, keď sa Arnold opýtal či by nemohli mať spoločnú šatňu. Odpovedal mu že nie,  isto mal na pamäti jeho nedávne klamstvo, že nebude súťažiť na Mr. Olympia 1980. Navyše Arnold sa do súťaže prihlásil na poslednú chvíľu, čo bolo ostro proti pravidlám.

mike_menter_vs_Arnold_schwarzeneggerPri rozhovoroch  Mike Mentzer a Arnold Schwarznegger do seba skočili. Jednalo sa o prejednanie kategórií. Ten rok zlúčili „malú“ a „veľkú“ kategóriu dokopy. Arnold bol proti Mentzer a Boyer Coe boli za. Arnold reagujúci na minulé poznámky ohľadne „lepšieho tréningu“ napadol:

Mike mal by si niečo urobiť aby ti nevysela slanina. Už minulý rok si prehral, pretože si bol tlstý a vypadal si pod psa a teraz nevyzeráš o nič lepšie.

Mentzer na Arnolda skočil s nervami, no zakročili Bill Pearl a Ben Weider. Bol to zase jeden z psychologických útokov, s ktorými sa Arnold snažil zničiť Mika Mentzera. Od tej chvíle sa Mike nesústredil na súťaž, ale na Arnolda.

Tým sa psychologický boj neskončil, kedykoľvek sa obchádzali Mike sa rozrušil, ak Arnold zachytil Mikov pohľad na pódiu, mrkol na neho a Mike zabudol zatnúť svaly.

 

arnold zaneNa Franka Zaneho si pripravil iný psychologický útok. Bol ním dobrý vtip ako spomína sám Schwarzenegger vo svojom životopise:

Pozoovali sme pred rozhodcami  a keď som bol pri ňom, som mu povedal vtip. Frank vybuchol smiechom a rozhodci si to všimli, možno si poznamenali že tento borec už súťaž neberie vážne.

 

 

 

 

arnold-životopis-sutaze

 

Arnold, ktorý nebol v dobrej forme sa stal víťazom, publikum začalo burácať  a kričalo podvod. Táto Olympia sa stala veľmi kontroverznou práve pre Schwarzeneggerovu výhru.Toto víťazstvo mohlo pochovať Arnolda ako kulturistu, no však ten mal zase pravdu.

mr.Olympia-1980

 

Dajte mi rok a všetci na ten poprask zabudnú, no ja budem stále držiteľom siedmich titulov Mr. Olympia.

Tak to bola ukončená kulturistická kariéra Arnolda Schwarzeneggera a aj jeho kulturistický životopis je na konci. Teraz sa otvára pred ním svet filmu  a neskôr svet politiky.

 

 

 

 

Hodnotenie článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.