Sacharidy

sacharidySacharidy sú zdroj energie pre ľudské telo. Sacharidy poznám cukry, škroby, vláknina a iné. Energetická hodnota 1g sacharidov je 16,7 kJ (4 kcal). Sacharidy, ktoré konzumujem, sa delia na monosacharidy, disacharidy a polysacharidy.

Škrob patrí medzi najdôležitejšie polysacharidy pre ľudský organizmus. Škroby, ktoré sa menia v ľudskom organizme na cukry nájdem hlavne v obilninách, strukovinách a hľuzach. Najznámejšia potravina ktorá obsahuje škrob sú zemiaky. Chemicky upravené škroby majú nízku výživovú hodnotu. Medzi ne patrí kukuričný škrob a biela múka, čiže vyhnúť sa takýmto jedlám a radšej uprednostňujem kde je škrob neupravovaný – celozrnné cestoviny, strukoviny, zemiaky.

Velký zemiak

Už len uvariť v šupke

Cukry: najrozšírenejšie sú glukóza a fruktóza. Glukóza je okamžitý zdroj energie, vhodný na rýchle doplnenie energie vyčerpaných zásob. Je vhodná po tréningu. Glukóza je známa aj ako hroznový cukor. Fruktóza je menej žiadaný zdroj energie, lebo nie je až taký zdravý, myslím tým v malinovkách a čokoládach. Syntetické verzie sú najhoršie, no fruktóza v ovocí je OK.
Cukor sa pridáva do  mnohých jedál na konzervovanie: napr polievky, konzervované ovocie zelenina. Bolo zistené, že cukry dodávajú telu iba kalórie, energiu, no nie žiadne vitamíny ani inú výživovú hodnotu, takže sa môžem cítiť najedený, ale v skutočnosti som podvyživená tlstota bez vitamínov, to je obraz dnešnej doby.

vianočné hovienko mr hankeyVláknina s týmto pojmom sa mi hned zobrazí vánočné hovinko MR Hankey zo Southparku ktoré sa lúčilo s pozdravom tak deti jedzte veľa vlákniny.Vláknina je z veľkej časti nestráviteľná, tak prečo vlastne vyhľadávať jedlá s vysokým obsahov vlákniny ? Strava, v ktorej sa nachádza vláknina, je dôležitá pre väčšie objemnejšie hovno, preto ho doporučoval mr Hankey v Southparku. Na moje počudovanie, biely chleba obsahuje iba 3% vlákniny. Najlepšie zdroje sú ovsené vločky, hrach, fazuľa, sušené ovocie. Nie je od veci zjesť 20-40 gramov vlákniny denne. Pomáha lepšie stráviť bielkoviny, tuky a aj ostatné sacharidy.

strakatá fazula

fajnová fazuľa, už len uvariť a zjesť

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozrieť si potraviny a jedálniček pre svalovú hmotu

 

 

Takže moje malé zhrnutie o sacharidoch je, vyhnúť sa cukru, čokoládam všetkým sladkým sračkam z tesca  a jesť radšej škroby ryžu, zemiaky, vločky, zeleninu, ovocie. Dobrý zdroj sacharidov sú aj strukoviny šošovica, hrach, fazuľa. Tie obsahujú aj veľa bielkovín, no ich aminokyselinové spektrum nie je plnohodnotné, takže oplatí sa kombinovať, pestrý jedálniček je základ.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.