Military press

military press v stojiTento cvik je najčastejším cvikom, ktorý na ramená používam, hlavne kvôli tomu, že tento cvik je komplexný. Necvičím len ramená, ale aj ruky, chrbát, prsné svalstvo. Ak tento cvik nevieš, tak by si sa ho mal naučiť.

Military press cvič v  stoji s voľnou činkou je to najťažšie ale aj  najúčinnejšie. Tento cvik do tréningu zaraďujú hlavne vzpierači, lebo je vhodný pre zosilnenie celého tela, na udržiavaní rovnováhy je treba zapojiť  viac svalov, ktoré by sa v sede alebo pri prevedení na stroji nezapojili.

military press v stoji

Takto sa cvičí military press správne

Prevedenie  military-pressu je nasledovné – popíšem ti, ako to robím ja. Najprv sa postavím k činke, šírka postoju je asi na šírku ramien. Uchopím činku nadhmatom o málo viac ako je šírka ramien (alebo zarovno šírky ramien, otestuj si, čo ti bude lepšie). Činku dynamicky premiestnim na ramená, kde môže nasledovať mini pauza, hneď na to švihom činku vytlačím nad hlavu, dosiahnem vystretých rúk a potom začnem činku spúšťať po bradu (originál je spustiť činku až po prsia, ale mne to nejako škodí, tak dávam len po bradu alebo krk). V tomto bode zastavím a znovu hore.

Dýchanie je nasledovné: keď činku spúšťaš dolu nadychuješ a keď činku tlačíš hore vydychuješ.

arnold military press

Arnold robí military press v sede za hlavu, techniku si kontroluje v zrkadle

Tipy pre military press

Military press môžeš cvičiť aj v sede na lavičke s operadlom. Síce zdvihneš viac, no keď prejdeš na verziu v stoji, budeš slabší.

Pred cvičením si rozohrej kĺby, vždy sa dobre rozcvič. Pred cvikom sa rozcvič  s ľahkými jednoručkami.

Military press môžeš dávať činku za hlavu aj pred hlavu (za hlavu dávam po uši).

Pri zdvihoch sa nezakláňaj, neprehýbaj dozadu, pri veľkej váhe sa budeš snažiť zapojiť prsné svaly, to znamená, že máš veľkú váhu, zníž ju.

Opasok nepoužívaj keď nemusíš, len keď testuješ maximálnu váhu, alebo okolo 90% a viac.

Činku dávaj rovnomerne rovnako vysoko, snaž sa o súmernosť a dobrú techniku. (žiadne krivenie na stranu).

Ak si pomáhaš pri military presse nohami, máš naloženú veľkú váhu a je z toho push press, čo je podobný cvik.

One thought on “Military press

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.