Už starí Rimania a nielen oni pred mnohými storočiami poznali prospešný význam ovsa. Rímsky spisovateľ Plinius v 1. storočí n.l. zaznamenal, že germánske kmene sa živia ovsenou kašou. Germánski bojovníci nazývali ovsenú kašu pokrmom bohov a varili ju pred bojovým ťažením.Ovsené vločky im dodávali energiu počas bojov a zlepšovali vytrvalosť bojovníkom aj koňom.
Ak ste ovsené vločky do svojho jedálnička ešte nezaradili, najskôr neviete, o čo prichádzate.
Ovsené vločky nekompromisne rozdeľujú našu domácnosť na dva nezmieriteľné tábory. Prvý “tábor”, ktorý ich nemôže ani vidieť, nieto cítiť hnusné otruby !, a druhý bol nimi systematicky vykrmovaní po celé detstvo.
Ako sa vyrábajú?
Olúpané a očistené obilky ovsa sa naparujú, následne lisujú do typických vločiek a sušia.
Svetlo sveta uzreli obilné vločky jednej noci na lisovacím valci bratov Kalloggů, tí pracovali vo veľmi úspešnom, avšak ľahko čudácky legendárnom adventistickom sanatóriu v Battle Creek v Michigane. Páni si lámali hlavy nad jednoduchou a zdravou stravou pre pacientov sanatória a toto “lámanie” sa im nielen podarilo, ale neskôr tiež bohato vyplatilo.
Vločky patria medzi celozrnné obilniny, obsahujú približne nasledujúce pomer makroživín: 67% sacharidov, 14,5% bielkovín a na obilniny vcelku vysoké množstvo tuku – 7%. Ďalej v sebe ukrývajú cenné nenasýtené mastné kyseliny (kyselinu linolovú a olejovú), vitamíny radu B, vitamín E, železo, lecitín, zinok, draslík, horčík, mangán, vápnik a v menšom množstve ešte niektoré ďalšie minerály.
Významný je obsah rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, najmä beta-glukánov. Tie sú v poslednom čase stále populárnejšie vďaka svojim imunomodulačným vlastnostiam, svoju úlohu môžu zohrať aj pri znižovaní hladiny cholesterolu a udržiavaní optimálnej hladiny cukru v krvi.
Tipy na konzumáciu vločiek
Pre zachovanie mnohých cenných látok je výhodnejšie vločky nevariť, čo ale neposkytuje veľa možností pre príjemné degustačné zážitky.
Osobne mi nevadí niekoľko malých lyžičiek pridaných do jogurtu (nutné nechať zmäknúť), naviac mi chutia vločky v kakau. Stačí nasypať vločky 2-3 lyžičky kakaa a zaliať mliekom.
Dobrý je aj ovocný kokteil s lyžicou chvíľu namočených vločiek (zloženie: banán či iné ovocie, vločky, mlieko popr. Biely jogurt alebo tvaroh, cukor alebo med). Neoddiskutovateľné je, že po takýchto raňajkách nebýva až do obeda hlad.
Vločky pred tréningom alebo po tréningu ?
Najradšej mám vločky ráno, avšak tréning mám až okolo 17-18 hodiny. Tesne pred tréningom ich príliš neodporúčam, jedine v prípade, že som celý deň nič nezjedol . Ak mám tréning o 17:00 tak vločky jem okolo 14:00 alebo 15:00, čiže dve tri hodiny pred tréningom.
Vločky majú aj ďalšiu výhodu a tou je cena. Je to asi najlacnejšia potravina, ktorá je užitočná pre cvičenie, resp výživu tela silového športovca ktorú poznám. Dovoliť si ich môžu aj študenti.
2 thoughts on “Ovsené vločky vylepšia tvoj tréning”