Proteín bez laktózy – aký kúpiť ?

V článku sa dozviete, ktoré proteíny sú bezlaktózové a nespôsobia žiadne problémy ľudom s laktózovou intoleranciou.

Dostupné druhy proteínových práškov:

Ak hľadáte produkty, ktoré neobsahujú laktózu, máte stále veľa dobrých možností ako zvýšiť svoj denný bielkovinový príjem. Pokiaľ nie ste vegánom, sú výborné proteínové izoláty, ktoré neobsahujú laktózu. V obchodoch tiež kúpite rôzne druhy rastlinných proteínov. Tu sú vlastnosti, ktoré pred kúpou musíte poznať:

 

Izolát srvátkovej bielkoviny – Whey Isolate

 

Suplementy sú z mliečnej srvátky, čo evokuje laktózu. Spracováva sa takým spôsobom, že výsledný prášok obsahuje minimálne množstvo sacharidov, čiže obsah laktózy je úplne nízky.

V National Strength and Conditioning Association uvádzajú, že izolát srvátkovej bielkoviny je bezpečný pre osoby s neznášanlivosťou laktózy. Super je, že srvátka je TOP zdrojom vysoko kvalitných bielkovín, čo znamená, že obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Je ľahko stráviteľná a telo z nej ľahko opraví alebo vytvorí “nové svaly”.

Dobrý proteínový izolát obsahuje mliečnych sacharidov len okolo 2-3%

Tu je porovnanie whey srvátkového proteínu a rastlinných proteínov 

 

Sojový izolát je úplne bez laktózy

Je tiež zdrojom bielkovín. Treba však dbať na aminokyselinové spektrum. Je to proteínový prášok, ktorý neobsahuje žiadne “mliečne výrobky” napríklad srvátku. Je tak prirodzene bez laktózy a bezpečný pre každého, kto netoleruje laktózu. Sójové potraviny, ako sójové bielkoviny, obsahujú izoflavóny. Sú to živiny, ktoré podporujú srdce a zdravie kostí.

Možno vás bude zaujímať porovnanie srvátkového whey prípravku a veganského proteínu.

 

Hrachový proteín je bez laktózy ale nie je taký “bohatý”

Aj toto je možnosť, ako dostať do seba bielkoviny bez laktózy. Hráškový proteín je vyrobený z poľného hrachu – určite poznáte hrachovú polievku a podobne. Rovnako ako v sóji, aj hrach je bohatý na bielkoviny. Vo výrobe ide o to izolovať proteín od tukov a sacharidov, ktoré sa tiež v hrachu nachádzajú – výsledný produkt je “pea proteín izolát” čiže hrachový bielkovinový izolát s minimom tukov a sacharidov.

Aj keď predajcovia hovoria ako o úplnom proteíne, pretože obsahuje všetky aminokyseliny potrebné pre stavbu svalov, pomer nie je tak vyvážený ako u srvátkového izolátu, niektorých aminokyselín je menej.

Pšeničný proteín

Pšeničný proteín je vlastne lepok izolovaný od sacharidov a tukov. Tiež neobsahuje laktózu, obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny ale nevýhodou ako u hrachového proteínu je menší obsah aminokyseliny “Tryptophan”.

Ak ste alergickí na pšenicu alebo lepok, tomuto proteínu sa vyhnite. Nie je to dobrá voľba, inak je OK.

Hemp – konopný proteín je veľmi dobre stráviteľný

Konope proteín sa vyrobený z konopných semien a je tiež bezlaktózový. Jeho plusy sú, že obsahuje okrem hodnotných bielkovín aj vlákninu, vyhľadávajú ho najmä vegáni a v poslednej dobe sa začal presadzovať aj v mainstreame. Oproti ostatným proteínom má ešte o čosi lepšiu stráviteľnosť. Okrem toho látky posilňujú imunitu, podporujú výdrž a pôsobia proti únave a ochraňuje obličky.

Vaječný proteín je dobrý na varenie

Kompletný proteín (obsahuje všetky aminokyseliny pre rast svalov), ktorý je živočíšneho pôvodu. Vyrába sa z vaječných bielkov. Obsahuje nízke množstvo sacharidov a tukov. Má veľmi kvalitnú bielkovinu a samozrejme je bez laktózy. Treba však ich vyberať z overeného zdroja. Tu sú klady a zápory tohto proteínu.

 

5 thoughts on “Proteín bez laktózy – aký kúpiť ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.