Kúpiť srvátkový alebo rastlinný proteín ?

V článku sa dozviete  výhody a nevýhody klasického srvátkového proteínu a proteínov na rastlinnej báze.

Všetci dobre vieme prečo treba konzumovať dostatočne množstvo proteínov – bielkovín. Pre tvorbu a rast  svalstva sú kvalitné a plnohodnotné proteíny to najlepšie čo môžeme skonzumovať.

Tak poďme sa pozrieť ktorý druh bude ten najvhodnejší …

Porovnanie srvátkového “whey” s rastlinnými proteínmi

Stráviteľnosť proteínov je skvelý ukazateľ podľa ktorého sa môžete riadiť pri výbere proteínov. Toto “skóre” zohľadňuje najmenej zastúpenú aminokyselinu. Je založené na výskume ktorý sa zaoberal vývojom svalstva. Tiež ich kombinácie

 

Proteín  Stráviteľnosť
Srvátkový (Whey) 1.0
Sojový 1.0
Vaječný 1.0
Semienka a strukoviny 1.0
Semienka a zelenina 1.0
Zrna,orechy a semienka 1.0
Ryža a hrach 1.0
Hovädzí 0.92
Ryža + Mlieko 0.92
Hrachový 0.73
Vločkový 0.57
Arašidový 0.52
Ryža neupravená 0.47
Kukuričný 0.42
Pšeničný – Gluten 0.25

Obsah aminokyselín je dôležitý , významne rozhoduje pri raste svalov. V dobrom isoláte musí byť každá z hlavných aminokyselín. Tu je tabulka pre porovnanie:

Zelená bodka vyznačuje v ktorom druhu sa nachádza najviac danej aminokyseliny – bodoval ryžový proteín.

Srvátkový proteín klady a zápory

Je to najpredávanejší suplement na slovensku . Jeho klady v porovaní s “vegánskymi” verziami sú nasledujúce:

Klady ,výhody srvátkového proteínu:

 • Kompletné aminokyselinové spektrum – Srvátka obsahuje celé spektrum všetkých esenciálnych aminokyselín. To je kľúčové pre funkciu svalov a ich rast.
 • Viacej zastúpené aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (BCAA) – tieto špecifické aminokyselín (leucín, izoleucín a valín), stimulujú rast a udržiavanie svalovej hmoty.
 • Podporuje detoxikáciu– Srvátka jobsahuje glutatión, silný detoxikačný a antioxidant.
 • Posilňuje imunitný systém – srvátka obsahuje špeciálne látky nazývané imunoglobulíny, ktoré stimulujú imunitné funkcie.
 • Obsahuje laktoferín – kľúčovú imunitný posilňujúci látku, ktorá má silný anti-mikrobiálne a protirakovinové účinky.
 • Lepšiu chuť než niektoré zeleninových proteínov – Tento bod je diskutabilný, ale väčšina ľudí dáva prednosť chuti proteínov na báze srvátky.

Zápory nevýhody srvátkového proteínu:

 • Laktozová intolerancia a alergie – mnohí ľudia sú “citliví” (mierna alergioa) alebo priamo alergickí na rôzne mliečne výrobky  vrátane srvátky. To vytvára rôzne príznaky, ako sú tráviace ťažkosti, bolesti hlavy a nadmernej produkcie hlienu. U týchto ľudí sa môže vytvoriť zápal v úrovni črevnej výstelky. Laktóza patrí medzi potraviny, ktoré sú najviac alergénne (spolu s vajcami, sója, pšenica, kukurica a citrusové plody).
 • Konzumácia mlieka je spojená s akné,a ďalšími chorôbami
 • Srvátková bielkovina obsahuje veľmi málo kazeínu a galaktózy.
 • Možnosť kontaminácie – s hormónmi a antibiotikámi. Niektoré štúdie ukazujú, že mliečne výrobky majú vysokú úroveň dioxínov a ďalších látok znečisťujúcich životné prostredie. To nebolo potvrdené v srvátky produktov,vyberajte overenú značku pre európsky trh.
Proteiny priamo od slovenského výrobcu

Vegánske proteíny klady a zápory

Klady a zápory rastlinných proteínov so zložením sója ,hrach,ryža

Klady a výhody  rastliných proteínov (vegánskych)

 • Sú hypoalergénne – ryžový a hrachový proteín ludia zvyčajne dobre znášajú ľuďmi. Soja  obsahuje zložky na ktoré môžete byť alergický.
 • Vhodné do detoxikačaných kúr – pretože ryža a hrášok proteíny sú menej alergénne, sú zvyčajne súčasťou funkčných potravín, ktoré sa používajú pri detoxikačných programoch, a redukčných diétach.
 • Stráviteľnejšie – Tento bod je diskutabilný, ale teoreticky vzaté, ak sa jedná o potraviny ktoré niesú alergénne pre človeka, ľudské telo je schopné ich lepšie rozložiť a stráviť.

 

Zápory nevýhody srvátkového proteínu:

 • Chuť – chuť zeleninových proteínov (predovšetkým hrachu a ryže) môžu byť zle znášaná niektorými ľuďmi, ale to je individuáln
 • Nižšie množstvo aminokyselín – vegánske proteíny majú nižšie množstvo aminokyselín, nevyhnutných pre budovanie svalov a produkciu glutatiónu v porovnaní s proteínmi  zo  srvátky.

Záverečné zhodnotenie

Voľba je na vás je to  individuálnej znášanlivosti. Ak nie ste  citlí na laktózu alebo mliečne výrobky určite siahnite po vysoko kvalitných srvátkových bielkovinách sú to najlepšie pre budovanie svalovej hmoty čo môžete kúpiť. V opačnom prípade ak máte alergiu na mliečne výrobky spravíte lepšie s vegetariánskym zdrojom bielkovín.

Pozrieť si potraviny a jedálniček pre svalovú hmotu

9 thoughts on “Kúpiť srvátkový alebo rastlinný proteín ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.