Diastáza brušných svalov – ako opraviť brucho

Diastasis recti pojem pre uvoľnené – rozídené brušné svaly  to znamená vystúpené brucho širší pás a zdravotné komplikácia v článku sa dozviete príčiny diastázy a problémy s ňou spojené aj to ako stav dať do poriadku.

Čo je to diastáza ?

Diastáza recti (tiež známa ako abdominálna separácia) je bežne definovaná ako medzera približne 2,7 cm alebo viac medzi dvoma stranami brušné  svalu.

Znamená, že vaše brucho vystupuje, pretože priestor medzi ľavým a pravým brušným svalstvom sa rozšíril. Medzera medzi brušnými svalmi nieje životu nebezpečná , prináša nižšie popísané komplikácie.

 

Diagnostika postup:

Vyšetrenie sa vykonávajte ležiacim na chrbte, kolená ohnuté pri 90 ° zdvihnutá umiestnená brada na hrudníku, dosiahnete stav  keď sú svaly napäté, skúšajúci potom umiestni prsty na sted brucha hore od pupku.

U šírku oddelenia zistíte počtom koncov prstov, ktoré sa môžu zapadnúť do priestoru medzi ľavým a pravým svalom rectus abdominis. Oddeľenie brušných svalov pozostávajúce zo šírky dvoch prstov (približne 1 ½ centimetra) alebo viac je rozhodujúcim faktorom pri diagnostike diastázy.

Čo spôsobuje diastázu:

Pamätajte, že diastáza je spôsobená nadmerným zaťažením a tlakom v brušnej a panvovej oblasti Tlak, ktorý vaše brušné svaly nedokážu ustáť tak, ako by mali.

Najčastejšou príčinou diastázy recti je tehotenstvo. Je to preto, že rastúca maternica vyvíja tlak na brušné svaly, čo spôsobuje ich roztiahnutie a oddelenie. Diastáza sa môže vyskytuje aj u mužov alebo u žien, ktoré neboli nikdy tehotné  aké sú iné príčiny ?

Obezita môže spôsobiť diastázu recti, pretože nadbytočné tukové usadeniny spôsobujú dodatočný tlak na svaly žalúdka. Medzi ďalšie príčiny patria:

  • časté alebo rýchle zmeny hmotnosti
  • zdvíhanie ťažkého závažia
  • dlhodobý alebo krátkodobý opuch brucha súvisiaci s tekutinou vo vnútri brušnej dutiny z takých stavov, ako je cirhóza pečene alebo rakovina v bruchu
  • Veľa viscerálny tuku, zväčšené orgány žalúdok
  • pokročilý vek
  • genetika

V minulosti sa považovali za rizikové faktory index telesnej hmotnosti (BMI), prírastok hmotnosti počas tehotenstva, hmotnosť dieťaťa a vek matky. Štúdia v roku 2015 však nenašla žiadnu súvislosť medzi týmito faktormi a tehotnými ženami, ktoré sú viac alebo menej pravdepodobné, že utrpia tento stav.

Komplikácie ktoré vám hrozia alebo ich už máte

Brušné svaly sú dôležité pre udržanie nášho trupu vo vzpriamenej polohe. Preto oslabenie brušných svalov môže ovplyvniť schopnosť udržiavať dobrú polohu tela, môžete sa začať hrbiť.

Bolesť chrbta = slabé brušné svaly  povolené svaly na bruchu nevytvárajú dostatočne silný svalový korzet pre zafixovanú chrbticu , svaly chrbátu sú tak viac namáhané  sú unavené to je lepší prípad v tom zlom prípade môže prísť k hernii platničky tkzv. vyskočená platnička – vysoko bolestivý stav ktorý sa ťažko lieči a opakuje sa.

Pruh klope na brucho  takto rozostupené brušné svaly zle držia vnútrobrušný tlak , pri  zvýšenéj námahe  napríklad zdvíhanie predmetu zo zeme si môžete privodiť pupočný pruh alebo brušný pruh.

Zápcha  Diastasis recti vytvára nepretržitý, silný tlak v panvovej oblasti  a brušnej stene, čo spôsobuje napätie medzi horným a dolným črevom. Tento extra tlak v týchto dvoch oblastiach môže spôsobiť aj zhoršiť príznaky zápchy.

Kozmetické komplikácie  štíhle brucho je jedným symbolom zdravia celkom oprávnene , diastáza môže spôsobiť vypuklé brucho aj u štíhlych ludí , ľudovo je to nazývané pivné bruško len s tým rozdielom že pri diastáze brušných svalov nieje veľkosť  brucha spojená s mierou tuku (podkožného tuku).

 

Ako sa zbaviť diastázy a získať pevné brucho ?

Máte dve možnosti ako odstraniť diastázu  prvá je cvičenie a druhá chirurgický zákrok Abdominoplastika rýchle riešenie kedy sa zredukuje medzera medzi priamymi brušnými svalmi, odstráni sa prebytočná koža a premiestni sa pupok. Je to bolestivý zákrok po ktorom ostáva jazva.

Možnosť 2 odstraniť diastázu cvičením.

Ak budete cyklicky opakovať cvičenie zamerané na stred tela – “Core”,alebo na brušné svaly  zbavíte sa diastázy. Nižšie nájde cviky ktoré sú účinné  na brušné svaly :

1. Stôl : Dajte si od seba ruky a kolená na šírku ramien  pohľad smerujte pred vaše ruky. Podržte túto pozíciu a   vykonajte jednu jadrovú kompresiu brucha (zatiahnutie brucha) . Podržte brucho zatiahnuté a  uvoľnite  .Vykonajte dve päťminutové cvičenia za deň napríklad ráno a večer.

 

2. Sedenie s opretím chrbta o stenu : dajte chodidlá cca 45cm pred stenu Ohýbajte kolená a boky do 90 stupňového uhla, aby ste klesli tak že chrbtát sa dotkne steny. Držte pozíciu a vykonajte jednu brušnú kompresiu a potom, zatiaľ čo držíte prvú kontrakciu (jedná priblíženie žalúdka k chrbtici vákum). Zadržte a potom uvoľnite stlačnie. Cvik je výborný proti diastáze brušných svalov vykonávajte ho 2-3 minúty  3x do týždňa.

 

3. Bočná doska  na zem si ľahnite bokom tak že váš pravý alebo ľavý bok sa dotýka zeme. Vaše telo by malo tvoriť jednu priamku od hlavy po päty. Podržte túto pozíciu a vykonajte jednu brušnú kompresiu a potom, na maxime zadržte kontrakciu na  sekundu potom uvoľnite kompresiu. Začnite sekundami 30 na každú stranu , potom zvýšte na 60 sekúnd , cvik je vhodné cvičiť 2-3 do týždňa. Plank je mimoriadne účinný cvik proti diastáze detailne tipy sú plank a jeho variácie.

 

4.Zdvíhanie nohy v leže lahnite si na chrbát na podlahu, položte ľavé chodidlo na zem, koleno sklonené 90 stupnovom uhle a pravú nohu máte vystretú priamo pred sebou. Ruky položte vedľa tela. Potom nadychujete sa keď spúšťate nohu a vydychujete keď nohu zdvíhate. . V hornej fáze stiahnete brušné svalstvo dovnútra vykonáte kompresiu to je veľmi účinné proti diastáze. Opakujte cvik po 20 opakovaní, potom vymente nohy. Vykonajte dve série.

 

5.Zdvíhanie zadku zo zeme – mostík  je účinný cvik na stred tela ktorý posiľnuje brušné svaly a zmenšiu medzeru medzi nimi. Cvik vykonáte jednoducho ľahnite si na zem nohy dajte do 90% polohy , tak že kolen sú hore a chodidlá pri zadku cca na dlžku stehna , nuž a odlepte zadok , vykonajte 3 série po 10-15 opakovaniach 2-3 krát do týždňa.

 

Chce to čas – odstráňte príčiny diastázy

Sústavne a často cvičiť cviky zamerané na stred tela sú klúče ktoré odstránia medzeru medzi brušnými svalmi ,náprava potom nevyžaduje invazívne metódy ako je chrirurgia.

66% žien s diastázou recti má určitú úroveň dysfunkcie panvového dna. Diastáza recti a problémy s panvovým dnom majú tendenciu ísť spolu.

Medzera medzi svalmi sa môže rozširovať aj po pôrode hlavne ak je neošetrená.Bandáž na brucho je tradičnou praxou v mnohých častiach sveta- skutočne pomáha , použiť takúto bandáž hneď po tehotenstve je užitočné, no však nie trvácne riešenie pretože nakoniec vedie k oslabeniu brušných svalo lebo nahrádza ich funkciu ,ak je to možne bandáž vymente za správne cvičenie.

 

Pamätajte, že diastáza je spôsobená nadmerným zaťažením a tlakom v brušnej a panvovej nádobe. Tlak, ktorý vaše telo nemôže vydržať, ako by malo. Samotné zaobalenie to nedokáže fixovať, bude to len vykoreniť brušnú hmotu iným smerom (premýšľajte o trubici zubnej pasty stlačenej v strede …) Musíte napraviť zarovnanie a opätovne zapojiť celý systém svalov a fascia, aby ste si brušku stiahli späť tam, kde ju chcete dlhodobo

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.