Kortizol škodlivý alebo prospešný ?

kortizol hormonTu je prvá časť článku ,všetkých informácií čo potrebuješ vedieť o kortizole …

• kortizol , aj cez svoju zlú povesť , je nutný pre optimálne zdravie a vlastne za správnych okolností spaľuje tuk.

• Chronicky zvýšený alebo trvale potláčaný  kortizol môže byť deštruktívny . Kľúčom je rovnováha .

• Ak je kortizol vysoký , zatiaľ čo cvičíš ,počas cvičenia , kortizol pracuje ako spaľovač tukov podporuje hormóny ktoré zvyšujú uvoľňovanie tukov .

• kortizolu môže spôsobiť chuť na nezdravé potraviny – Spôsobuje že mozog začne túžiť po nejakej sladkej odmene to je zlé pre jedálniček.

Proteiny priamo od slovenského výrobcu

Tri najlepšie spôsoby , ako kontrolovať kortizol  je diéta , cvičenie a životný štýl . Tri najjednoduchšie spôsoby  ako posúdiť , či je kortizol v poriadku je venovať pozornosť hladu , energii a chuti.
Koľko kalórií má stres?
Pripúšťam , je to hlúpa otázka . Nemôžeš jesť stres ! Ale táto otázka je kritická z pohľadu metabolizmu , kalórie nekontrolujú metabolizmus ale robia to hormóny . A  pokiaľ ide o hormóny , stresový hormón kortizol je kritický .

Nielen , že môžu mať stresové hormóny vplyv na to , koľko kalórií zješ cez deň , môžu tiež ovplyvniť kvalitu kalórií , dokonca aj ovplyvniť , ako a kde sa tieto kalórie budú skladované alebo spálené .

Ale ak všetko , čo je pravda , ako sa celá vec vlastne funguje ? A čo s tým môžete robiť ?

pochopenie kortizolu

Hormóny sú mobilný poslovia . Poskytujú informácie o tom , čo sa deje mimo telo do buniek v tele .  “911 hormón” 🙂 je dobrý spôsob , ako si predstaviť kortizol . Ten odošle správu podobnú prvej pomoci . Kortizol hrá aj ochrannú úlohu a úlohu prispôsobovaciu . Pôsobí proti zápalu a tiež uvoľňuje cukor a tukové zásob v tele , aby spĺňali energetické požiadavky stresu na ľudské telo . Čokoľvek, čo predstavuje potenciálnu hrozbu pre telo bude mať za následok  privolanie kortizolu na pomoc .
Dr Jekyll & Mr Hyde
kortizol by sa dal nazvať aj DR. Jekyll & Hyde hormón . Ak si spomínate z príbehu , Dr Jekyll bol láskavý , poctivý občan , ale vadili mu občas s temnmé myšlienky .Mal z nich strach , a tak sa vyvinul sérum , aby potlačil  svoje temné impulzy . To fungovalo len čiastočne , rozdelilo jeho psychiku v dvoch a vytvorilo jeho alter ego , zlého pána Hyde.

To je tiež skvelý spôsob , ako si predstaviť , kortizol . Mnoho ľudí vidí kortizol ako ” zlý ” , hormón , ktorý ukladá tuk a zmenšuje svaly . Faktom je , že je  nevyhnutný pre optimálne zdravie a vlastne spaľuje tuk , za správnych okolností . Niet pochýb o tom , že sa môže stať deštruktívny v určitých situáciách , ako keď je  chronicky zvýšený alebo trvalo potlačený . Keď kortizol je príliš vysoký alebo príliš nízký , zmení sa na zlého pána Hydea . Keď je vyvážená , kortizol je ako užitočný Dr Jekyll .

kortizol hormon

 

 

 

 

 

 

Hormóny sú ako ľudia – sa správajú odlišne v závislosti na prostredí . Napríklad vysoký kortizol v nízkokalorickom stave  produkuje odlišný výsledok v porovnaní s vysokým kortizolom vo vysoko kalorickom stave  . Pri cvičení je  dobré mať kortizol vysoký počas tréningu ; a keď netrénuješ tak je dobrý nízky kortizol .

Počas cvičenia , kortizol funguje ako spaľovač tukov a podporuje hormóny , katecholamíny ( adrenalín a noradrenalín ) a rastový hormón , zvýšuje  uvoľňovanie tukov . Vysoká hladina kortizolu , keď necvičíš ? To je iný príbeh .Keď kortizol je “spolčí” s inzulínom miesto , má presne opačný účinok .
Kortizol a inzulín
Pochopenie tejto hormonálnej interakcia je dôležite . Technicky vzaté , kortizol bud spúšťa  skladovanie a spaľovanie tukov . To je preto , že zvyšuje aktivitu lipoproteínovej lipázy ( LPL ) , telo je hlavný enzým pre ukladanie tuku . Ale je to tiež zvyšuje aktivitu hormónu senzitvnej lipázy ( HSL ) , hlavný hormón ktorý uvolňuje (spaľuje ) tuk v tele.

Rastový hormón a katecholamíny , ktoré sú vyššie v priebehu cvičenia  , zrýchluje spaľovanie tukov potenciál kortizolu , zatiaľ čo potláča potenciál pre ukladanie ​​tuku.Po jedle , keď inzulín je vo vysokých číslach , HSL aktivita sa znižuje , zatiaľ čo LPL aktivita sa zvyšuje .

Týmto spôsobom , inzulín zvyšuje tukové ukladanie za podpory kortizolu , zatiaľ čo blokuje jeho spaľovanie tukov  .

Kortizol a inzulín sa dá blokovať znížením citlivosti ich receptorov . To znamená , že jedlo je to jediný spôsob , ako sa brániť zvýšenému inzulínu keď to nepotrebuješ – napríklad pri spánku.

Takže , kortizol  vlastne  nieje hormón ukladajúci brušný tuk  ako sa často spomína. Inzulín a kortizol spolu s vysoko kalorickou stravou , sú skutočnou príčinou ukladania brušného tuku .
Zdroj : http://www.t-nation.com/diet-fat-loss/two-faces-of-cortisol

One thought on “Kortizol škodlivý alebo prospešný ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.