Jej účinky poznali starý čínania pred 6000 rokmi. Má dobré liečivé a regeneračné vlastnosti.V Európe je rozšírená hlavne vo Francúzsku, Belgicku a Taliansku. Dopestovať sa dá aj na Slovensku, no skôr ako ju dopestujeme, ju môžeme kúpiť v obchode so zdravou výživou.
Pestovanie špargle
Pestovanie nie je úplne najľahšie, pretože úroda v podobe výhonkov ktoré sa môžu konzumovať, príde až tretí rok. Ak by som sa rozhodla špargľu zasadiť, mala by byť na slnečnom teplom stanovišti. Myslím si, že sa túto rastlinku oplatí zasadiť, pretože poskytuje blahodárne účinky.
Tu je ako špargľu variť a skladovať.
Aby bola špargľa naozaj velmi prospešná ,je najlepšie aby sa konzumovala čerstvá,hneď po zbere. Najlepšou možnosťou je nájsť niekoho, kto špargľu pestuje.Čerstvosť overím ak zatlačím prstom na odrezanú plochu. Miesto by malo ostať mokré a tiež sa nesmie ohýbať ako guma, nesmie mať prázdny stred alebo pukliny a hnednúť.
Špargľa podporuje srdcovú a cievnu činnosť. Pôsobí proti reume a keď začnú bolieť zuby, tiež je známa ako afrodiziakum. Dokonca pozitívne ovplyvňuje impotenciu.
Špargľu odporúčajú zaradiť do stravy diabetikom, pretože reguluje správnu hladinu krvného cukru a podporuje látkovú výmenu.
Ak plánuješ očistu organizmu, tak so špargľou môžeš rátať. Je vhodná pre detoxikáciu organizmu.
Je to skvelé diétne jedlo, ak chceš schudnúť tak zo špargľou určite môžeš rátať. Má málo kalórii a nízky glykemický index, obsahuje kopu minerálov a vitamínov ktoré sa hodia do diéty.
Jedine komu sa špargľa neodporúča konzumovať sú ľudia, ktorí majú zvýšenú kyselinu močovú resp chorobu DNU.
Špargľa má pozitívne účinky na nervy a nervovú sústavu a to sa hodí pri ťažkom tréningu aby CNS vydržala zaťaženie.
Podporuje vyprázdnovanie a odstraňuje zápchu , podporuje vylučovanie vody z tela.
One thought on “Špargľa je prospešná v strave”