Ako mať zdravé kĺby? najdôležitejšia je prevencia, choré kĺby sa veľmi ťažko liečia často krát je nevyhnutný chirurgický zákrok.Ako prevenciu pre zdravý pohybový aparát možeme považovať vhodný pohyb a jedálniček rešpektujúci zásady zdravej výživy.
Sebemenšia bolesť v kĺbe môže byť varovným signálom že niečo je zle, najmä vtedy, akpatríte medzi nadšených športovcov. Malá bolesť sa môže vyvinúť až v nepríjemný zápal, ktorý vás vyradí až na niekoľko dní z tréningu dokonca i bežných čiností. Ak chodíte radi do posilňovne, dávajte si pozor na správne prevedenie cvikov a ich vhodné striedanie.
Voda základný faktor pre zdravé kĺby:
Nič špeciálneho než obyčajná voda je skutočným všeliekom. Správny pitný režim podporuje zdravie kĺbov, voda zásobuje tkanivá a orgány tekutinami dopravuje dôležité látky do všetkých orgánov a samozrejme aj do našich kĺbov. Je dôležité, aby ste mali dostatočný prísun tekutín, optimálne 2 až 3 litre denne.
Vyhnite sa nápojom s nadbytkom oxidu uhličitého a radšej vždy siahnite po neperlivej vode.
Losos a iné ryby sú veľmi prospešné
Vyhľadávajte potraviny s vyšším obsahom omega-3 nenasýtených mastných kyselín pretože zaistujú tvorbu skupiny protizápalových látok nazývaných resolviny. Štúdie ukazujú, že strava bohatá na ryby najlepšie účinkuje proti zápalu v kĺboch. Preto ryby ako sú tuniak losos ,pstruh sú mimoriadne vhodné pre regeneráciu tkanív v kĺboch.
Tiež si prečítajte potraviny ktoré dodajú telu energiu
Nezabudnite na listovú zeleninu, paprika, brokolica
Potraviny s vyšším obsahom antioxidantov deaktivujú voľné radikály – nestabilné molekuly napádajúci zdravé bunky. Isté štúdie poukazujú na skutočnosť, že práve voľné radikály vyvolávajú artrózu aj artritídu tým, že sabotujú prirodzenú regeneračnú schopnosť kĺbovej chrupavky.
Zvýšené množstvo voľných radikálov bolo preukázané u osôb trpiacich kĺbovými chorobami. V boji proti nim je dôležitý predovšetkým vitamín C a beta-karotén, najlepšie obsiahnutý v potravinách.
Zaraďte do jedálničku kurkumu, zázvor, klinčeky
Zázvor a kurkuma obsahujú kurkumín, ktorý potláča činnosť enzýmov a bielkovín podporujúcich zápalové procesy – tíši preto bolesť a mierni opuchy. Klinček obsahuje protizápalovú zlúčeninu eugenol a spoločne so zázvorom a kurkumou aj antioxidanty, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri spomaľovaní starnutia chrupavky a kostí.
- Klinčeky pridávajte do pokrmov v množstve 1 až 1,5 lyžičky denne.
- Pol lyžičky kurkumy denne pridajte do vareného pokrmu alebo nasypte na ryžu či zeleninu
- Denne skonzumujte lyžicu rozsekaného čerstvého zázvoru
Ananás k jedlu prospeje kĺbom
Obsahuje enzým bromelain, ktorý prekvapivo dobre tlmí zápaly navyše jeho účinky nie sú ovplyvňované tráviacim proceso. Konzerovaný ananás nepomáha enzýmy ktoré pomáhajú kĺbom sú zničené ,preto je treba ananás jesť čerstvý alebo mrazený či piť čerstvo vytlačenú ananásovú šťavu.
Ananás má navyše tíšiace účinky na žalúdok, ktorý môže byť podráždený užívaním protizápalových liekov.
Koľko? Účinná dávka sa pohybuje medzi 200 až 540 mg bromelainu denne, toto množstvo obsahuje približne šálka tohto ovocia.
Vyhladajte šípky , banány a papáju:
Každý vie, že šípky sú prírodným multivitamínom, ktorý sa používa na povzbudenie imunity a pomáha bojovať proti zápalom? Šípky sú ovocie, ktoré obsahujú veľké množstvo malých zrniečok. Prášok z šípok je vynikajúci antioxidant ktorý zabraňuje vzniku voľných radikálov, ktoré ničia bunky. Šípky majú blahodárne účinky na kĺby zamedzujú zápalom kĺbov, zabraňujú vstupu bielych krviniek do postihnutého miesta, a tým chránia chrupavku pred ďalšou likvidáciou.
Banány obsahujú vitamíny A a C, minerálne látky najviac fosforu, železa, draslíku, horčíku, mangánu a vlákninu. Draslík je dôležitý pre správnu činnosť svalovej hmoty a chráni organizmus pred škodlivinami. Jeho nedostatok sa práve prejavuje bolesťami kĺbov. Horčík sa zase postará o plynulú súhru nervových a svalových vlákien a zamedzí tvorbe svalových kŕčov ,bavyše tento minerál podporuje ukladanie vápnika v kostiach.
Banány obsahujú všetkých osem esenciálny aminokyselín, stavebné kamene bielkovín, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo a prijíma ich len z potravy.
Papája je šťavnaté a sladké ovocie obsahuje prospešné enzýmy papaín, chymopapain, provitamín A, vitamín C, draslík a horčík. Podobne ako u bananánov sú minerály draslík a horčík sú pre zdravie našich kĺbov to pravé orechové. Enzýmy papáje navyše urýchľujú a aktivujú všetky procesy v tele a sú dôležité pre využitie živín.
K “normálnemu jedlu” si dajte plátok papáje, okrem toho, že dobre chutí, pomôžu jej enzýmy rozložiť v žalúdku ťažko stráviteľné bielkoviny z masových vlákien a premeniť ich na potrebné aminokyseliny.
Vitamínany a doplnky stravy ktoré pomáhajú kĺbom:
Glukosamín významne napomáha pri prestavbe medzibunkového spojiva chrupavky a pri dlhodobejšom užívaní znižuje bolesť aj zápal. Viacero štúdií potvrdilo jeho priaznivé účinky proti bolesti a zápalu pri artróze kĺbov pre to je glukosamín rožšírenou súčasťou doplnkov stravy pre kĺbovú výživu.
Túto látku si síce vie telo vytvoriť samo, ale pri náročnom športovaní jednoducho prestane stíhať a je potrebné siahnuť po vhodnom doplnku.
Chondroitín je stavebným kameňom chrupaviek v kĺboch, vyskytuje sa v medzibunkovej hmote chrupavky a zaisťuje dokonalú pružnosť. Chondroitín pozitívne ovplyvňuje množstvo vody v kĺbovej chrupavke, a tým reguluje jej elasticitu.
Pokiaľ glucosamín je skôr prenášačom, chondroitín stavebným kameňom. Obe tieto látky majú tiež pozitívny vplyv na všetky spojiva a tkanivá, ktoré tvoria kolagén, neúčinkujú však len pre kĺby, ale chránia a spevňujú aj naše šľachy, väzy a štruktúry kostí.
Extrakt z kôry borovíc učinkuje proti artridíte možno neznámy ale účinný doplnok k strave je extrakt získaný z kôry borovíc v sebe skrýva antioxidačné vlastnosti. Vysoko kvalitný extrakt sa získava najmä z francúzskych borovíc, s ktorých pomocou sa liečia napríklad artritída.
Výťažok z jadier tmavého hroznového vína patrí medzi vynikajúce antioxidanty ktoré chránia bunky pred nebezpečnými voľnými radikálmi. Zlepšuje cirkuláciu krvi v tele, a tým zvyšuje zásobovanie spojivových tkanív a kĺbov dôležitými látkami.
Šťava z granátových jabĺk obsahuje látky s protizápalovými a analgetickými účinkami , optimalizujú tvorbu zlúčenín pre regeneráciu kĺbov a tým zamädzujú ich opotrebeniu.
Tip na konzumáciu: čerstvo vytlačená šťava je horká, preto si jej dajte lyžicu do pohára vychladeného zeleného čaju, ktorý má zároveň vysoký obsah antioxidantov a protizápalových látok.Koľko? Stačí vypiť 2 až 3 lyžice neriedenej šťavy denne.
Kyselina hyalurónová je kriticky dôležitým polysacharidom, ktorý tvorí základ chrupavkovéj štruktúry, bez nej sa jednoducho chrupavka nevytvorí. Až pri spojení s látkou chondroitinsulfát vznikne tá správna pevná, pružná, dobre stlačiteľná štruktúra, ktorá dobre kĺže. Čím viac tejto kyseliny máte, tým lepšie sa hýbete. V medicíne sa používa ako častý liek na artrózou postihnuté kĺby.
Problémom je že pri konzumácií ju telo nedokáže spracovať a využije z nej len veľmi malú časť preto sa v dovnútra kĺbu vstríkuje pomocou injekčnej ihly. Kĺby sa potom doslova premaže a nebudete cítiť takú bolesť a zlepšia sa aj vaše športové výkony. Injekčné podanie tejto kyseliny je najúčinnejšie a v podstate najšetrnejšie.
Aký jedálniček pre dlhodobo zdravé kĺby ?
- Podľa dlhodobej štúdie aj mierne zvýšenie konzumácie predovšetkým oranžového a žltého ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú veľké množstvo anttioxidantov zvaných karotenoidy, znižuje riziko rozvinutia kĺbových ochorení.
- Spomínaná listová zelenina dodáva organizmu pomerne veľké množstvo antioxidantu zeaxantínu a tiež vitamínu E, ktorý v kombinácii s vitamínom C dokáže tíšiť bolesti vyvolané artrózou.
- Denne by ste mali skonzumovať 5 až 6 porcií rôznych druhov zeleniny a 3 až 4 porcie rôznych druhov ovocia.
- Ak budete chcieť urobiť niečo pre svoje kĺby, či už boľavé, alebo ako prevenciu, porozhliadnite sa po doplnkoch výživy s obsahom chondroitínsulfátu a glucosaminsulfátu. Na škodu nie je pridať aj trochu čistého kolagénu. Stav vašich kĺbov sa zlepší.
Potraviny ktoré zlepšia stav vašich kĺbov:
Ryby: losos,sardinky,tuniak,pstruh,makrela (i naše sladkovodné ryby)
Orechy: mandle,ľanové semienka,lieskové orechy,vlašské orechy
Rastlinné potraviny:brokolica,špenát,ružičkový kel,tekvica,kapusta,zemiaky
Denne by ste mali prijať 2-4 g týchto omega mastných kyselín.
Jedzte viac zeleniny a pri smažený používajte olivový olej
Ak upredňostnujete aktívnu regeneráciu prečítajte si článok bolesť ramena pre viac tipov a rád ktoré fungujú univerzálne