Testovanie maximálky je sviatočná záležitosť. Teda aspoň u mňa. Nerobím to často. Nie že by som musel vynaložiť veľa námahy, ale ide o to že je to nebezpečné. Maximálku zistím často tak, že už viac nedám, napr na tlak na lavičke 140 kg dám, ale 145 kg už ostane visieť na hrudníku. Tak je pre mňa maximum 140 kg (či by som dal 140 alebo 142.57kg je mi jedno)
Osobne preferujem takúto excelovskú tabuľku, ktorá pomerne presne dokáže zistiť moju maximálku na drep ,tlak, ťah. Samozrejme realita nemusí s tabuľkou sedieť, no u mňa sedí +-5% čo je v norme.tréningová tabulka pre zistene maxima na cvik.
Ak sa mi nechce zadávať do tabuľky hodnoty, svoje hodnoty dokážem zistiť od oka, napríklad váha, s ktorou dokážem vykonať 10 opakovaní je zhruba 80% z maxima a váha s ktorou vykonám 5 opakovaní je zhruba 90% z maxima (pre jedno opakovanie).
Vykonávam to vždy sám, čiže sparing je len pre istotu. Nepomáha nič zdvíhať, 10 opakovanie je už poriadne ťažké, ale dám ho sám. Opakovanie, ktoré my musel sparing pomôcť, už nerátam.
Napadol ma ešte jeden tip, trošku reverzne, ak poznáš svoje maximum pre jedno opakovanie, v tom xls súbore si môžeš vypočítať maximum pre istý počet opakovaní.