Podporuje tribulus nárast svalovej hmoty ?

Na internete sú diskusie ako a či kotvičník zemný aka tribulus podporuje zvyšovanie testosterónu a tým pádom rast svalov a zvyšovanie sily. Poďme sa pozreť ako to je  s týmto doplnkom výživy.

Čo je to tribulus ?

Tribulus alebo Tribulus terrestris (tiež nazývaný kotvičník zemný), je rastlina, ktorá sa vyskytuje po celom svete.Je to stredne nízka bylina s výškou do 60 cm ktoréj semienka majú silné ostne schopné prepichnúť pneumatiku na bicykli, v stredoveku počas vojny sa používal na obranu , bol schopný zastaviť nepriateľského koňa ak naňho stupil  , nazývali ho “kovový ježko

Kotvičníku sa ľudovo “rastlinná Viagra” vďaka jeho účinkom na reprodukčnú sústavu človeka. My sa však budeme venovať jeho účinkom pre rast svalovej hmoty, ak ste sa rozhodli tribulus kúpiť odporúčame prebehnúť tento článok v ktorom nájdete nápomocné informácie štúdie,ako ho dávkovať a zlepšiť jeho účinky.

Tribulus Terrestris - rastlina pre rast svalovej hmoty

Čo hovoria štúdie ?

Štúdie ukazujú, že kotvičník môže zvýšiť luteinizačného hormónu až o 70%, a tým zvýši produkciu testosterónu o cca 40%. Luteinizačný hormón je uvoľňovaný z hypofýzy a stimuluje semenníky k produkcii testosterónu. Viac o všetkých účinkoch kotvičníku 

Dobre brzdim zasa tak dobré to  nieje !?

Štúdie vykonané na mužoch do 25 rokov , hovoria že podiel tribulusu je minimálny alebo žiadny. Zmysel má užívať tento prípravok až keď začne prirodzene klesať tvorba testosterónu čo je niekedy už po 25 roku života , vtedy počas užívania tribulusu sa testosterón zvyšuje.

Ale mne tribulus predsa pomohol nabrať !!

Skúsenosti sa v diskusiách rôznia , jedni ho zatracujú druhí majú kladné skúsenosti.

Ahoj, moja osobná skúsenosť s tribulusom  je dobra. Najlepšie výsledky som dosiahol v kombinácii s kreatínom a glutamínom. Zvýšenie sexuálnej aktivity som nepozoroval ako u DHEA ale poznám mnoho ľudí, ktorí si chvália ako im po tom stale stoji …. Myslím, ze kazdý musí vyskúšať sám .. S pozdravom Martin

Komu tribulus môže pomôcť zvýšiť silu ?

Ľudom  nad 25 rokov (35 a viac je ideálna veková skupina)

V prípadoch do 25 rokov môže tribulus pomôť iba ak je testoterón znížený:

  • Vplyvom  stresu
  • Nedostatočného spánku
  • Silná fyzická námaha (pretrénovanie)

Saponíny pomáhajú zvyšovať silu i svalovú hmotu

Rovnako ako ľudia majú aj rastliny svoj hormonálny systém. Živočíšnom organizme zaberajú hormóny v rastline zasa saponíny (fytosteroly). V 70. rokoch sa začal vedecký potvrdzovať prečo niektoré rastliny učinkujú tak ako učinkujú, je to práve vďaka fytosterolom, ktoré dokážu ovplyvniť aj pochody v živočíšnom organizme. Samozrejme oproti farmaceutickým anabalokám majú mierne účinky , pozitívom je že organizmu neškodia.

Sušinu plodov a koreňa tribulusu tvorí viac ako 45%  furostanol, furostenedion a protodioscínu. Tieto saponíny sú priamo spojené s účinkami ako je príklad naberanie svalovej hmoty a sily.

Tipy ako s tribulusu vyťažiť maximum ?

Niektorí pretekári udávajú dávkovanie cca 4g denne,tu je priestor na testovanie.

Uistite sa, že kupujete kvalitný a dostatočne silný extrakt, dnes sú k dostaniu už výrobky obsahujú okolo 80-90% steroidných saponínov.

Síce to predajcovia zabúdajú uvádzať u Biotech USA Tribulus Maximus výrobca uvádza 90%tný obsah saponínov.

 

   
 

1x + 1x grátis

 
  • 90% podiel saponínov
  • 1 tableta =1500mg extrakt z tribulusu
  • 2x90 tabliet
  • Biotech overený výrobca
  • Rýchle dodanie
 

Biotech USA Tribulus Maximus

biotech-usa-tribulus-maximus-

 
Chcem kúpiť
 
 

 

Berte Tribulus v dvoch vlnách, a to podľa prirodzeného vylučovania testosterónu v organizme. Prvú dávku užite ráno s jedlom a druhú pred spaním. Organizmus extrakt resorbuje rovnako dobre pred jedlom i po ňom.

Správne  dávkovanie tribulusu  musíte zistiť sami

Účinná denná dávka by mala byť 750 až 2000 mg, ale prijaté troma dávkami najlepšie po jedle. U žien sa dávka odporúča znížiť a keďže každý výrobca pripravuje doplnok podľa seba, treba sa riadiť pokynmi na obale.

Napríklad u osvedčeného produktu Biotech USA Tribulus Maximus je dávkovanie:
1 tabletu denne zapiť vodou teda je dávkovanie 1kapsuľa na deň. Je to dané vysokým obsahom účinných látok  (90% podiel saponínov) vy musíte vyskúšať či to stačí. Teda na test budú stačiť 1-2 tablety resp 1500-3000mg tribulusu.

Daľšie tipy na zvýšenie účinku tribulusu:

Základné cviky ako sú drepy tlaky alebo mrtvy ťah podporujú tvorbu testosterónu  je to svalový zisk pre celé telo, odporúčam hlboké drepy

Tréning na podporu rastu svalov – jedná sa najmä o objemové tréningy zamerané na budovanie svalovej hmoty vhodné sú tiež fulbody tréningy v ktorých sa precvičí celé telo.Snažte ísť v tréningu prvé drepy ideálne sú série 3×5 – 4×6 s váhou 80% z maxima pre jedno opakovanie.

Jedlo a jedálniček  to je proste základ snažte skonzumovať 5-6 jedál denne  ktorých príjmete 2g bielkovín na kg telesnej hmotnosti tu si pozrite ukážkový jedálniček.

Spánok treba sa dobre vyspať  je to základ , spomenutom dávkovaní sa tribulus dáva i na noc pre vyššiu tvorbu testoterónu.

 

Aké máte skúsenosti s užívaním tribulusu ? – podeľte sa v komentároch

2 thoughts on “Podporuje tribulus nárast svalovej hmoty ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.