Prečo netrénovať do zlyhania

CNS unavaČo je to zlyhanie?  Zlyhanie nastáva vtedy, ak pri istom opakovaní činku už nemôžeš vytlačiť, napríklad piate opakovanie dáš ale šieste, tak si zlyhal. Potom ešte požiadaš kamoša, aby ti pomohol zdvíhať činku a rozšrotovať telo úplne.

Ono to je založené na logickom odôvodnení, čím viac spravíš sérií a opakovaní tým väčší je rast a čím viac telo dostaneš s pomocou sparinga za svoju hranicu, tým viac ho posunieš v pred …… omyl … to môže fungovať na začiatočníka alebo keď žereš „jojo cukríky“.

 Prečo je tomu tak?

 CNS unavaZlyhanie je vlastne tréning do maxima, takže pri takomto tréningu vznikajú trhlinky na svaloch vo väčšej miere. Zlyhanie nastalo preto že už sval nemal energiu pokračovať dalej.No ako každý (ne)vie svaly nerastú cez tréning ale po tréningu je to doba 24-48 hodín ak máš svalovicu 5 dní tvoja chyba sval sa ti len dlhšie regeneruje no nerastie.Tréningom o zlyhania ho oberieš o energiu ktorá by sa mohla na regeneráciu.

V prípade že si „trénoval normálne“ nie do zlyhania a sériu si ukončil z rezervou sval nebude poškodený no tréning vytvoril dostatočný stimul pre rast.

Energia sa použije prípadné zotavenie a rast. To že netrénuješ do zlyhania neznamená že trénuješ ako lemra. Nezlyhať je ťažšie ako zlyhať , vyžaduje to istú úroveň sebakontroly, a troška rozsekať svoje ego.

 

Cns tréningom do zlyhania trpí cns. Dovolím si tvrdiť viac než svaly, podráždenie CNS je vysoké a pri pokračovaní tohto tréningu hrozí jej odpálenie, ktoré sa dá napraviť iba pauzou v tréningu alebo rapídnym znížením tréningovej náročnosti a môže to byť na pomerné dlhú dobu. Navyše sa to môže vracať aj pri správnom tréningu.

Začiatočníkom sa môže zdať, že takýto tréning so zlyhaním funguje, lebo sa trocha zlepšia, no potom príde stopka! So zlepšovaním je koniec (príde dosť skoro) a neskúsení začiatočníci to zavŕšia tréningami za hranicu zlyhania.V lepšom prípade prestanú navštevovať posilku, že nemajú na to genetiku, v horšom prípade ich snaženie ukončí zranenie napr natiahnutie svalu. Samozrejme sú to zbytočne vyhodené peniaze za posilku.

Drž sa pravidla: čo nezdvihneš sám to nedvíhaj !

jean-pierre-zranenie

Takto dopapadneš ked zlyhaš na drepoch (len s nižšiu váhu)

Prečo netrénovať do zlyhania
5 (100%) 3 votes

2 thoughts on “Prečo netrénovať do zlyhania

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.