Strategické zhoršenie

strategicke zhoršenieJe to “trik” ako zväčšiť svaly a silu. Určite sa ti stalo, že trénuješ naplno, ale zdvíhaš to isté už pár mesiacov. Ak by si priložil pár kilov, tak by si nebol schopný ten istý počet opakovaní ako v sérii, keď si mal na činke naložené menej. Keď ideš takýmto štýlom dlhodobo, tak riskuješ odpálenie CNS (centrálnej nervovej sústavy).

Ľudské telo sa nedokáže lineárne zlepšovať, aj keď sa to spočiatku tak zdá. Zlepšenia prichádzajú po skokoch. Takže buď budeš pokračovať v tréningu s ktorým sa nezlepšíš, alebo skúsiš spraviť nasledovnú fintu.

Začni trénovať cele telo dva krát do týždňa a vyhni sa zlyhaniu.

V tréningu zdvíhaš 4 série x po 6 opakovaní 80% z maxima. Ak by si naložil viac, zlyhal by si. Strategické zhoršenie v tréningu znamená, že znížiš váhu pre pracovné série o 20%. To znamená, že váha pre pracovné série 4 x 6 bude 60%. No pri 60% neostaneš, ale každý týždeň pridáš 5%. Takže za štyri týždne budeš späť na 80% a táto váha sa ti bude zdať ľahšia ako predtým. Piaty týždeň pridáš váhu do 5%. Takže si sa zlepšil za mesiac o 5%, čo je vynikajúce.

 Prečo tréning so strategickým zhoršením funguje ?strategicke zhoršenie

Ked podsekneš váhu o 20% dolu, začneš trénovať s rezervou, zlepší sa regenerácia, resp viac energie ostane na zotavenie svalu a jeho navýšenie – superkompenzáciu. Strategické zhoršenie je obľúbené medzi silovými športovcami. Ich výsledky sú merateľné, takže ak by to nefungovalo, rýchlo by sa na to prišlo.

2 thoughts on “Strategické zhoršenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.